Jezus, Latający Potwór Spaghetti i keczup
-
Autor/Autorka
Piotr Przybyła
-
Wiek adresata
od 15 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
Opracowanie
Agata Drwięga
Tematy
-
Obsada
Ksiądz, Małolat, Kobieta (rola epizodyczna)
-
Streszczenie
Do leżącego krzyżem księdza homoseksualisty przychodzi nastolatek, który przeżywa kryzys wiary i chce wypisać się z Kościoła. Ksiądz rozmawia z nim obcesowo wypytując o intymne upodobania i nawyki oraz bezpardonowo je komentując. Duchowny jednocześnie przekonuje Małolata, że po świecie chodzą głównie grzesznicy, ludzie słabi i że Kościół nie jest wyjątkiem w tej kwestii. Z ust Księdza padają zdania i komentarze, które oburzyłyby i obraziły słuchających tego duchownych czy osób wierzących. Klecha rozliczając niedoszłego apostatę ze znajomości modlitw, pieśni, liczby odbytych pielgrzymek i wreszcie oceny z religii (szóstka z serduszkiem), próbuje dociec powodu decyzji Małolata. W końcu sam daje świadectwo wiary opowiadając, w jakich okolicznościach postanowił wstąpić do stanu duchownego. W międzyczasie pojawia się Kobieta opowiadająca o fizjologicznym cierpieniu swojego chorego na raka męża i zestawiając je z estetyzowanym cierpieniem świętego Jana Pawła II. Tekst kończy wypowiedź Małolata, który postanawia zostać mudżahedinem – obrońcą wiary, która jest „żywa” i totalna.
-
PRZESŁANIE
Jednoaktówka mówi o kryzysie wiary, Kościoła oraz religii z perspektywy zarówno nastolatka, jak i dojrzałej kobiety oraz duchownego. Autor wykorzystując estetykę języka mediów zderza sfery sacrum i profanum, cytaty popkulturowe zestawia z klasyką literatury polskiej, prawdom wiary akompaniują przeboje Violetty Villas, Bajmu i piosenki oazowe. Smutne przesłanie o załamaniu się systemu wartości i upadku autorytetów jest opakowane w komizm języka rodem z gimnazjalnej ławki.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2015
-
nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 39. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2015 r.)