Autor/Autorka
Piotr Bulak
Wiek adresata
od 16 lat
Zalecana na scenę
dramatyczną
opracowanie
Izabella Beata Nowacka
Obsada
Jasio, Sędzia
Streszczenie
Morze po katastrofie statku. „Wokół ani żywej duszy”. Do unoszącego się w kapoku Jaśka podpływa wykończony całodziennym pływaniem Sędzia. Jeden kapok dla dwóch rozbitków to stanowczo za mało, a tylko on daje choć cień nadziei na przetrwanie. Sędzia próbuje tak podejść Jaśka, by ten z własnej woli podzielił się z nim jedyną deską ratunku. Ale przecież kapok jest jednoosobowy i nie ma na to żadnej rady. Kto w takim razie bardziej „zasługuje” na to by móc go ubrać i przeżyć: „zwyczajny” Jan Kowalski, czy utytułowany profesor?
PRZESŁANIE
Autor swoim tekstem zadaje dwa bardzo trudne pytania. O naturę sprawiedliwości. Czy możemy oceniać, a co za tym idzie wynagradzać, bądź karać ludzi wedle kryteriów: wykształcenia, pochodzenia, stanu konta, orientacji itp. I jak często wszyscy to na co dzień robimy? A także o to, gdzie znajduje się nieprzekraczalna granica i do jakich czynów jesteśmy zdolni w sytuacji zagrożenia? Jednocześnie daje również duże pole możliwości odpowiedzi i tylko od nas zależy jak będą one brzmiały.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do 24. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2013
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)