Autor/Autorka
Marta Guśniowska
Wiek adresata
od 5 lat
Zalecana na scenę
lalkową z elementami żywego planu
opracowanie
Przemysław Zdrok
Tematy
Obsada
Lalkarz; Kaszalot (lalka); Pchła; Rzeka; 3 Kaszaloty; Lis; 4 Kasztanki; Stary Kasztan
Streszczenie
Lalkarz tworzy nową lalkę, Kaszalota, i zaczyna opowiadać jego historię. Po chwili dołącza się Pchła. Kaszalot i Pchła wymyślają opowieść wspólnie z Lalkarzem (który nie jest tym faktem zachwycony i chwilami nawet się obraża), dodając własne pomysły i sprzeczając się co do dalszego rozwoju wypadków. Punktem wyjścia jest zdanie Lalkarza: „Kaszalot obudził się jakiś nieswój”. Bohaterowie wyruszają więc w podróż, aby dociec, czyj jest Kaszalot, jeśli nie swój. Napotkana Rzeka prowadzi do mieszkającej w morzu rodziny kaszalotów. Nie są jednak rodziną: pokrewieństwo wyklucza spiczasty nos bohatera. Jego kształt przypomina nos Lisa, ale on też nie uznaje Kaszalota za swego brata. Spotkanie z Kasztanami okazuje się kolejnym fiaskiem – pomimo zbliżonej nazwy, nie widzą w Kaszalocie jednego ze swoich. Aby stać się czyimś – radzi Stary Kasztan – trzeba zacząć troszczyć się o drugą osobę. Kiedy chwilę później Lalkarz przypadkiem siada na Pchle, Kaszalot natychmiast idzie jej z pomocą. Dochodzą do wniosku, że będąc najlepszymi przyjaciółmi nie są niczyi.
PRZESŁANIE
Oryginalnie skonstruowana sztuka, pełna zabawnych sytuacji i humoru słownego. Żeby nie być samotnym, trzeba troszczyć się o innych, a prawdziwe związki nie są oparte na podobieństwie, lecz uczuciach.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2008
Nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
Prapremiera
Białostocki Teatr Lalek, reż. Anna Retoruk, sierpień 2020
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 27. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2008 r.)