Kocham cię
-
Autor/Autorka
Kristo Šagor
-
Wiek adresata
od 10 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną, lalkową
-
Rok powstania tekstu
2017
-
opracowanie
Sandra Lewandowska, Joanna Żygowska
Tematy
-
Obsada
Julian, Lia
-
Streszczenie
Bohaterami sztuki są jedenastoletnia Lia i dwunastoletni Julian. Znają się i przyjaźnią od lat – chodzili do jednego przedszkola, później uczyli się w jednej szkole. Akcja sztuki rozgrywa się ostatniego dnia wakacji, tuż przed rozpoczęciem nauki w nowych miejscach, co oznacza, że Lia i Julian przestaną się codziennie spotykać. Ostatni dzień wakacji wypełnia rozmowa o miłości, jej odcieniach i różnych sposobach jej doświadczania. Julian wyznaje miłość Lii (nieodwzajemnioną), opowiada o swoim przywiązaniu do Tamaty, świnki morskiej, którą opiekował się jako sześciolatek. Mówi także o rozwodzie rodziców, który stał się także jego doświadczeniem, oraz o ich miłości, która przeminęła. Lia próbuje udowodnić przyjacielowi, że miłość istnieje, więc zabiera go do swoich dziadków, którzy spędzili ze sobą prawie całe życie. Nastolatkowie rozmawiają także o smakach lodów – tych ulubionych w dzieciństwie oraz o zmianach preferencji, o poznawaniu nowych smaków. Ta z pozoru prosta rozmowa staje się rozważaniami na temat dorastania, zmian, jakie zachodzą w życiu młodej osoby, nowych relacji przyjacielskich i miłosnych. Ważne doświadczenia z dzieciństwa stopniowo znajdują swoje miejsce we wspomnieniach, a pamięć o nich zmienia się wraz z upływem czasu.
Choć sztuka została napisana jako dialog dwojga bohaterów, to pojawiają się także wypowiedzi innych postaci (np. rodzice Juliana, dziadek i babcia Lii, Przyszła Dziewczyna Juliana, Tamata, a także Łąka, Kasztan czy Lody Cytrynowe), w których imieniu mówią lub którym głosów udzielają Lia i Julian. Nie brakuje tu także zabiegów formalnych – urwane w pół słowa wyrazy czy fragmenty wypowiedzi umieszczone w nawiasach. Pozornie proste dialogi momentami nabierają znaczenia metaforycznego.
-
PRZESŁANIE
Sztuka stanowi poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest miłość, jakie stany emocjonalne się z nią wiążą, czym różni się od przyjaźni, co jest lub nie jest jej przeciwieństwem, a także to, jak zmienia się wraz z wiekiem osób, które ją przeżywają. Ważnym tematem sztuki jest także dorastanie – doświadczanie zmian, jakie zachodzą wewnątrz młodej osoby, jej sposobu rozumienia i przeżywania wydarzeń zewnętrznych i własnych uczuć. Autor przygląda się również momentowi, w którym ważne relacje między ludźmi ulegają zmianie – dotyczy to zarówno Lii i Juliana, jak i mamy oraz taty chłopaka. Tym samym wywołał jeszcze jeden temat: doświadczenia dziecka, które przeżywa rozwód rodziców.
-
Źródło pochodzenia tekstu
Tłumaczenie z języka niemieckiego: Iwona Nowacka, Tytuł oryginału: „Ich lieb dich”
-
Nagrody i wyróżnienia:
2019 – główna nagroda na festiwalu Kinderstücke w Mülheim
-
Prapremiera:
Teatr Schauburg w Monachium (Niemcy), 2018
-
Lokalizacja
48. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2021 r.)