Wróć

Kocham cię

 • Autor/Autorka

  Kristo Šagor

 • Wiek adresata

  od 10 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną, lalkową

 • Rok powstania tekstu

  2017

 • opracowanie

  Sandra Lewandowska, Joanna Żygowska

Tematy

  1. babcia
  2. dojrzewanie
  3. relacje
  4. nastolatki
  5. zmiana
  6. rodzina
  7. bohater
  8. miłość
  9. bohaterka
  10. rodzice
  11. przemijanie
  12. wspomnienia
  13. rozwód
  14. dziadek
  15. strata
  16. przyjaźń
  17. śmierć
 • Obsada

  Julian, Lia

 • Streszczenie

  Bohaterami sztuki są jedenastoletnia Lia i dwunastoletni Julian. Znają się i przyjaźnią od lat – chodzili do jednego przedszkola, później uczyli się w jednej szkole. Akcja sztuki rozgrywa się ostatniego dnia wakacji, tuż przed rozpoczęciem nauki w nowych miejscach, co oznacza, że Lia i Julian przestaną się codziennie spotykać. Ostatni dzień wakacji wypełnia rozmowa o miłości, jej odcieniach i różnych sposobach jej doświadczania. Julian wyznaje miłość Lii (nieodwzajemnioną), opowiada o swoim przywiązaniu do Tamaty, świnki morskiej, którą opiekował się jako sześciolatek. Mówi także o rozwodzie rodziców, który stał się także jego doświadczeniem, oraz o ich miłości, która przeminęła.  Lia próbuje udowodnić przyjacielowi, że miłość istnieje, więc zabiera go do swoich dziadków, którzy spędzili ze sobą prawie całe życie. Nastolatkowie rozmawiają także o smakach lodów – tych ulubionych w dzieciństwie oraz o zmianach preferencji, o poznawaniu nowych smaków. Ta z pozoru prosta rozmowa staje się rozważaniami na temat dorastania, zmian, jakie zachodzą w życiu młodej osoby, nowych relacji przyjacielskich i miłosnych. Ważne doświadczenia z dzieciństwa stopniowo znajdują swoje miejsce we wspomnieniach, a pamięć o nich zmienia się wraz z upływem czasu.

  Choć sztuka została napisana jako dialog dwojga bohaterów, to pojawiają się także wypowiedzi innych postaci (np. rodzice Juliana, dziadek i babcia Lii, Przyszła Dziewczyna Juliana, Tamata, a także Łąka, Kasztan czy Lody Cytrynowe), w których imieniu mówią lub którym głosów udzielają Lia i Julian. Nie brakuje tu także zabiegów formalnych – urwane w pół słowa wyrazy czy fragmenty wypowiedzi umieszczone w nawiasach. Pozornie proste dialogi momentami nabierają znaczenia metaforycznego.

 • PRZESŁANIE

  Sztuka stanowi poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czym jest miłość, jakie stany emocjonalne się z nią wiążą, czym różni się od przyjaźni, co jest lub nie jest jej przeciwieństwem, a także to, jak zmienia się wraz z wiekiem osób, które ją przeżywają.  Ważnym tematem sztuki jest także dorastanie – doświadczanie zmian, jakie zachodzą wewnątrz młodej osoby, jej sposobu rozumienia i przeżywania wydarzeń zewnętrznych i własnych uczuć. Autor przygląda się również momentowi, w którym ważne relacje między ludźmi ulegają zmianie – dotyczy to zarówno Lii i Juliana, jak i mamy oraz taty chłopaka. Tym samym wywołał jeszcze jeden temat: doświadczenia dziecka, które przeżywa rozwód rodziców.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  Tłumaczenie z języka niemieckiego: Iwona Nowacka, Tytuł oryginału: „Ich lieb dich”

 • Nagrody i wyróżnienia:

  2019 – główna nagroda na festiwalu Kinderstücke w Mülheim

 • Prapremiera:

  Teatr Schauburg w Monachium (Niemcy), 2018

 • Lokalizacja

  48. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2021 r.)

Powrót do góry strony