Autor/Autorka
Danuta Wawiłow
Wiek adresata
od 6 lat
Zalecana na scenę
dramatyczną
Opracowanie
Kamila Selmoser
Obsada
Chłopiec; Dziewczynka; Poetka; Kot Morski Barnaba; Pan Sikorek; Dozorczyni; Myśliwy I; Myśliwy II; Myśliwy III; Lato
Streszczenie
Bawiące się na osiedlu dzieci ze smutkiem stwierdzają, że kończy się lato. Tajemniczy nieznajomy przykuwa ich uwagę. Jegomość w słomianym kapeluszu znika za drzwiami, których Dzieci nigdy wcześniej nie dostrzegły. Postanawiają wejść do intrygującego pomieszczania. Jest ono własnością Poetki, która urządziła je w bardzo ciekawy sposób – znajduje się w nim wiele baśniowych przedmiotów, na środku rośnie nawet olbrzymie drzewo. Dzieci są świadkami przybycia przyjaciela Poetki – Kota Morskiego, który opowiada o jednej ze swych zamorskich wypraw. Dołączają trzej Myśliwi, przechwalający się zdobyczami. W końcu przychodzi też Dozorczyni. Wszyscy wspólnie biesiadują. Kolejny gość to Pan Sikorek – smutny po stracie buta. Kot Barnaba ofiarowuje mu odnalezioną zgubę. Nieoczekiwanie Kot prosi o rękę Dozorczynię zwaną Kicią. Poetka i Dzieci dostrzegają wkrótce nieznajomego, który zwinięty w kłębek śpi na jednej z gałęzi drzewa. Gdy na jaw wychodzi, że intrygujący włóczykij to Lato, Poetka zaczyna nucić kołysankę, by mogło ono spokojnie zasnąć, pośród szumu liści.
PRZESŁANIE
Zwrócenie uwagi na nieuchronny upływ czasu, zobrazowany poprzez zmienność pór roku. Przekazanie subtelnej siły wiersza, a także mocy wyobraźni.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1991
nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)