Autor:
Andrzej Lenartowski
Streszczenie:
Akcja toczy się w mieszkaniu przyszłej Pani Prezydent miasta, podczas hucznego przyjęcia, na które zaproszony jest ojciec Jarka, pretendent do rektorskiego stanowiska. W domu pojawia się Agnieszka - niewidoma córka P. Prezydent. Obłudne zachowanie młodzieży wobec Agi ma być przepustką do wysokich stanowisk rodziców Jarka i Magdy. Aga wyczuwa sztuczną atmosferę, udowadnia, że ani bycie niewidomą, ani córką P. Prezydent nie pozbawia jej "normalności". Okazuje się, że gosposia, która spełnia wszystkie zachcianki pani domu, jest babcią dziewczynki. Jest też jedyną osobą, która przyzwala na przyjaźń Agi z Krzyśkiem z "niższych sfer". Matka odżegnuje się od przeszłości i w szale wykrzykuje, że Agnieszka wzrok straciła w wypadku samochodowym. Gosposia aranżuje spotkanie dziewczynki z ojcem, rzekomym winowajcą. Prawda okazuje się inna - to matka była kierowcą pechowego samochodu. Dążąc do kariery, oczerniała męża w rozmowach z córką. Aga postanawia napisać sztukę. Spektakl zostaje jednak zanegowany przez dorosłych, którzy odnajdują w bohaterach własne, niechlubne oblicze.
Przesłanie:
Odzwierciedlenie gonitwy za karierą, władzą i prestiżem, które ostatecznie przynieść mogą jedynie utratę nadrzędnych wartości. Sztuka ukazująca pragnienie miłości, jakie żywi nie tylko okaleczona dziewczyna, ale i te postacie, które wpadły w wir korupcji i politycznych matactw.
Wiek adresata:
13-16 lat
Obsada:
Agnieszka; Magda; Jarek; Krzysiek; Pani Prezydent; Rektor; Malarz; Gosposia; Ojciec Magdy
Zalecana na scenę:
dramatyczną
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1995
Nagrody i wyróżnienia:
II nagroda w ww. konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 9. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Opracowanie:
Kamila Selmoser