Wróć

Królestwo zwierząt

 • Autor/Autorka

  Nolte Decar (Jacob Nolte i Michel Decar)

 • Wiek adresata

  od 15 lat

 • Rok powstania tekstu

  2013

 • Opracowanie

  Agnieszka Waligóra

Tematy

  1. odpowiedzialność
  2. dojrzewanie
  3. konflikt
  4. nastolatki
  5. odwaga
  6. akceptacja
  7. zauroczenie
  8. bohater
  9. tożsamość
  10. wolność
  11. bohaterka
 • Obsada

  dowolna liczba osób odtwarzających role: Vanessa Alatriste, Niko Antonopoulos, Nele Brunner, Marko Fehring, Elisabeth Fürle, Franziska Fürle, Britta Gerke, Vincent Hagen. Jasper Hauff-Samel, Regine Hummel, Pinar Karabekir, Heiner Liliencron, Lilli Meier, Babet Müller, Lennart Nowak, Klaus Nöhler, Paul Romanovicz, Miri Schliefen, Nicole Schneider, Sven Schubert, Steffen Thalbrück

 • Streszczenie

  Utwór opowiada o grupie nastolatków, którzy spędzają wakacje na rozmaitych aktywnościach. Część z nich stanowi komitet usiłujący zmienić nazwę szkoły, do której już niebawem wrócą, inni pragną wystawić jakąś sztukę i debatują nad wyborem odpowiedniego dzieła. Poszczególni bohaterowie i bohaterki mierzą się przy tym z różnymi problemami: buntem wobec pokolenia swoich rodziców i systemu edukacji, nieszczęśliwymi zauroczeniami, własną seksualnością, skłonnością do przemocy i używek. Dramat koncentruje się na nawiązywanych pomiędzy nastolatkami relacjach, ukazując skomplikowane problemy, które dotyczą dojrzewającej młodzieży. Każdego z bohaterów poznajemy zarówno jako narratora, jak i uczestnika wydarzeń, co pozwala dostrzec, jak skomplikowane są więzi międzyludzkie i jak dochodzi się do świadomości własnych działań. Ostatniego dnia wakacji okazuje się, że większość planów spaliła na panewce, zaś znudzeni bohaterowie posuwają się do coraz radykalniejszych myśli i czynów. Jednym z nich była kradzież szynszyli, którą nastoletnie złodziejki wypuszczają do lasu. Zwierzę dostrzeżone zostaje przez jedną z bohaterek, Pinar, której hobby jest kręcenie filmów o przyrodzie. Dochodzi ona jednak do wniosku, że ludzkie zachowania – przemoc, jaką człowiek wywiera na inne istoty, w tym zwierzęta – także mogłyby stać się właściwym tematem jej filmu.

 • PRZESŁANIE

  Dramat duetu Nolte Decar mierzy się z istotnymi problemami okresu dojrzewania: niechęcią wobec dorosłych i instytucji, zmaganiami z własną kształtującą się tożsamością i seksualnością oraz relacjami, które tworzą się pomiędzy nastolatkami. Utwór pokazuje, z jak wieloma emocjami potrafią się one wiązać, prowadząc bohaterów i bohaterki do często kontrowersyjnych zachowań. Jednocześnie jednak stroni się tu od jednoznacznych ocen: dramat wskazuje raczej na to, że ludzki świat wciąż pozostaje królestwem zwierząt, w którym trwa walka o różnie rozumiane przetrwanie. W sztuce wydarzenia pozornie błahe pojawiają się z tymi, które dotyczą spraw, jakie łatwo uznać za znaczące i przełomowe. Z nich wszystkich utkana jest codzienność młodych ludzi.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  Tłumaczenie z języka niemieckiego: Iwona Nowacka. Tytuł oryginału: „Das Tierreich”

 • Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda im. Braci Grimm Kraju Związkowego Berlina

 • Prapremiera

  Lipsk, październik 2014

 • Lokalizacja

  „Trójka na głowie. Antologia sztuk niemieckojęzyczny dla młodej widowni” – 50. numer w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” (2022 r.)

Powrót do góry strony