Książę i prawda
-
Autor/Autorka
Jean-Claude Carriere
-
Wiek adresata
od 10 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową lub dramatyczną
-
Rok powstania tekstu:
2001
-
opracowanie
Krzysztof Dziemian
Tematy
-
Obsada
Gawędziarz – starszy, korpulentny; książę – młody, przystojny; młoda i atrakcyjna dziewczyna; Aktor lub aktorka grająca na zmianę wszystkie pozostałe postaci
-
Streszczenie
Stary Gawędziarz zaczyna opowiadać historię o Księciu, który zakochuje się od pierwszego wejrzenia w dziewczynie i prosi ją o rękę. Niewiasta zgadza się, ale każe jeszcze zapytać swojego ojca, wieśniaka. Ten obiecuje mu rękę córki, jeśli znajdzie prawdę. Nie do końca wiedząc, kim lub czym jest prawda ani gdzie jej szukać, Książę w towarzystwie Gawędziarza wyrusza na poszukiwania. Przeprawiają się przez rzekę, uciekają przed groźnym krokodylem, trafiają do miasta i bardzo drogiej restauracji, spotykają żebraków, ślepca, sędziego, by wreszcie po latach tułaczki po całym świecie odnaleźć prawdę w osobie cuchnącej staruchy mieszkającej w ciemnej grocie. Książę odkrywa, że prawda nie ma mu nic do powiedzenia, nic poza kłamstwami. Zawiedziony wraca do swojej wybranki i jej ojca. Dziewczyna wita go z dzieckiem na rękach, a ojciec mówi, że nie mógł dłużej czekać i wydał ją za mąż za właściciela banku, uznając, że ktoś, kto ma tyle pieniędzy, musi znać prawdę. Książę odchodzi w świat w towarzystwie Gawędziarza, by opowiadać swoją historię i szukać tego, czego dotąd nie znalazł.
-
PRZESŁANIE
Sztuka w bardzo oryginalny i zabawny sposób, ocierając się o surrealizm i popadając w filozoficzne rozważania, pochyla się nad zagadnieniem prawdy. Autor wykorzystuje tu niebanalne metafory, inteligentne poczucie humoru, próbuje zachęcić widza do refleksji na temat znaczenia oraz sensu prawdy.
-
Źródło pochodzenia tekstu
Tłumaczenie z języka francuskiego: Kazimierz Skorupski, Tytuł oryginału: „Le jeune Prince et la Vérité”
-
Lokalizacja
28. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2009 r.)