Kto? Co? Czasownik
-
Autor/Autorka
Tomasz Daszczuk
-
Wiek adresata
od 16 lat
-
Opracowanie
Agata Łukaszewicz
Tematy
-
Obsada
monolog 1 osoby (możliwe do podzielenia na kilka postaci)
-
Streszczenie
Tekst dotyczy kondycji egzystencjalnej, przedstawia sytuację społeczną nastolatków zanurzonych w chaosie rozpadającej się, rozwarstwionej, skompromitowanej współczesności. Rodzice w tym świecie nie okazują zainteresowania swoim dzieciom, zajęci są swoimi utopiami (radykalizujący się w dramacie ojcowie), są bierni lub (jak nauczyciele) próbują wdrożyć młodych do realizacji nieaktualnych społecznych schematów i rozliczać z nich uczniów. Nie przygotowują ich do życia w świecie, w którym klasyczne drzewo genealogiczne jest niemożliwe do utworzenia. Przestrzenią bez dorosłych i bez ich oczekiwań, w której młodzi mogą konfrontować się ze swoimi lękami, wrażliwością, gdzie mogą być „bezboleśnie niedojrzali”, są „szczeliny”. To tam jest miejsce na ich młodość. W scenie „Urodzin Czasu” obnażona zostaje samotność, brak dzielenia życia w rodzinie, dla której idea czasu i jego wspólnego spędzania stała się udręką. W finałowej scenie szansą (ironiczną?) na przeżycie swojego „5 minut” w życiu okazuje się miłość. Forma performatywnego koncertu – w którym efekty audio-wizualne dodają lekkości plakatowym scenom, jakby wyjętym z fragmentarycznej rzeczywistości wirtualnej – sprawia, że trudny temat staje się zabawą.
-
PRZESŁANIE
Głównym zagadnieniem dramatu są bezład i próżnia, w których znaleźli się współcześni młodzi. Pozbawieni wsparcia i zakorzenienia w rzeczywistości tworzonej przez dorosłych, dotkliwie odzierają ją z miałkich, niepraktycznych we współczesności haseł. Sugestia, że grupa młodzieży może zagrać i przetworzyć tekst daje możliwość, by powstała autentyczna, krytyczna wypowiedź współczesnego pokolenia, punktującego anachroniczne idee obecne w rzeczywistości.
-
Źródło pochodzenia tekstu
koncepcja sztuki zgłoszona do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2023 (tekst powstał w ramach programu pisarskiego)
-
Nagrody i wyróżnienia
nagroda w ww. konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka i „Kto? Co? Trzy nowe polskie sztuki dla młodzieży” 52. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2023 r.)