Autor:
Sylwia Kobuszewska
Streszczenie:
W domu czteroletniej Madzi pojawia się nowa lalka. Nie jest jednak taka jak inne, jest „intel aktywna”. A co dziwniejsze bawić się nią mogą tylko rodzice (od kiedy rodzice bawią się lalkami?). Madzi nie wolno ani podnosić, ani kołysać lalki-Zuzi, gdyż może się ona zepsuć. Któregoś wieczoru dziewczynka wchodzi do kołyski Zuzi, niestety ta wysuwa się z jej rąk, jest strasznie ciężka jak na lalkę, płacze. Od tego dnia Madzia boi się podchodzić do kołyski. Ciekawość jednak przezwycięża lęk, gdyż lalka-Zuzia z czasem staje się coraz dziwniejsza, zaczyna rosnąć, „tak jakby mówić i prawie chodzić”. Madzia się z nią zaprzyjaźnia, nie interesują już ją inne lalki, tylko ta jedna, prawdziwa, jej siostra.
Przesłanie:
Tekst miniatury dramatycznej ukazuje często niedostrzegany, czy wręcz bagatelizowany przez rodziców problem pojawienia się w domu drugiego dziecka. Brak, bądź nieumiejętne przeprowadzenie rozmowy na temat młodszego rodzeństwa, szczególnie gdy mamy do czynienia z małym dzieckiem, prowadzić może do licznych konfliktów i braku zrozumienia, co niejednokrotnie wpływa negatywnie na relacje wewnątrzrodzinne.
Wiek adresata:
od 6 lat
Obsada:
Madzia, Tatuś, Mama
Zalecana na scenę:
dramatyczną, teatru telewizji
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2014
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 37. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Opracowanie:
Izabella Beata Nowacka