Wróć

Leśne licho i drzewo wiatru

 • Autor/Autorka

  Gabriela Górska

 • Wiek adresata

  od 6 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną, teatru lalkowego, teatru telewizji

 • opracowanie

  Ewa Moczadło

 • Obsada

  Leśne Licho – mały człowieczek żyjący w Zaczarowanym Lesie; Ni-to-ni-owo – przyjaciel Leśnego Licha, który powoli przestaje być „ni-tym-ni-owym”; Żaby (Mistrz Ceremonii, Stara Ropucha i cztery małe tańczące żabki); Zwierzęta Leśne (Lis, Kret, Dzięcioł, Sowa, Nartniki); Drwale – młody i stary; Słoneczny Zajączek – ruchliwa plamka światła zachowująca się jak żywa istota; Król Mchów – stara i mądra istota leśna, Mchowi Strażnicy, Księżyc – wędrująca po nieboskłonie świetlna sylwetka, Zwątpienie, Zniechęcenie, Znużenie – trzech „starych braci”, Elfy – ludzkie postaci ze skrzydełkami; Pies, Papuga i Chomik Syryjski – udomowione zwierzęta, które niejedno wiedzą o ludziach; Drzewo Wiatru – czarodziejskie drzewo o złoto-srebrnych liściach, które potrafi sprawić, aby zerwał się wiatr; Wiatry (Północny, Południowy, Wschodni, Zachodni); Czarodziejski Ptak – z blasku i światła (aktor użycza mu głos); Cień – cień Leśnego Licha (prawdziwy aktor lub cień uzyskany przez podświetlenie postaci)

 • Streszczenie

  Na teren zaczarowanego lasu wkraczają ludzie, którzy nie szanują przyrody i niszczą ją. Dwaj drwale rozpoczynają wycinkę drzew. Mieszkańcom lasu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Przerażone zwierzęta wysyłają Leśne Licho i Ni-to-ni-owo, by odnalazły potężne Drzewo Wiatru i poprosiły je o pomoc. Leśne Licho i Ni-to-ni-owo wyruszają w długą drogę, podczas której nawiedza ich Zwątpienie, Zniechęcenie i Znudzenie. W końcu udaje im się dotrzeć do mającego wielką władzę drzewa, które wysyła cztery Wiatry do walki z nieprzyjacielem. Wiatry sieją ogromne spustoszenie, nie zwracając uwagi, co przy okazji niszczą. Zamiast pomóc, szkodzą. Wszystko nad czym przelecą, zamienia się w pustkowie. Sytuację ratuje Czarodziejski Ptak, który wyjaśnia, że nie każdy człowiek jest zły. A świat został tak stworzony, że wszyscy są sobie nawzajem potrzebni: ludzie, zwierzęta i rośliny. Ważne, żeby sobie pomagać i szanować swoje prawa.

 • PRZESŁANIE

  Bajka uczy tolerancji. Jednostronne oceny nie służą niczemu dobremu. Każdy posiada talent i umiejętności. Ważne, by akceptować swoją odmienność i respektować prawa innych. Sztuka uczy również dbania o środowisko naturalne, które jest ważnym elementem życia ludzi na ziemi.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie

 • Prapremiera

  Teatr Telewizji (1997)

 • Lokalizacja

  „ADiT” w Warszawie, e-mail: agencja@adit.art.pl

Powrót do góry strony