Autor/Autorka
Anna Onichimowska
Wiek adresata
od 9 lat
Zalecana na scenę
teatru telewizji, dramatyczną
Opracowanie
Weronika Krzyżanowska
Obsada
Ula; Mama; Wojtek; Tata; pani Krysia; Małgosia; dzieci w wieku Uli: Dziewczynka; Chłopiec; Irka; Krysia
Streszczenie
Rodzice Uli są rozwiedzeni. Ula mieszka z mamą i jej narzeczonym Wojtkiem, który – w odróżnieniu od mamy – troszczy się o Ulę. Mama jest za to wiecznie niezadowolona. Ula marzy o tym, by zostać baletnicą, ale jest niestety za gruba. Pewnego wieczoru, gdy dziewczynka jest sama w domu, dzwoni Małgosia. To telefon-pomyłka, ale mimo tego dziewczynki rozmawiają ze sobą. W nocy Ula próbuje tańczyć, ale nic jej nie wychodzi. Następnego dnia Małgosia znów dzwoni. Dziewczynki chcą zostać przyjaciółkami. Nie mogą się jednak spotkać, ponieważ Małgosia wyprowadza się do Torunia. Postanawiają korespondować. Zbliżają się wakacje. Ula chce jechać z rodzicami w góry, ale mama wysyła ją na kolonie. Podczas wakacji, w dniu odwiedzin, do Uli przyjeżdża tylko Wojtek. Po powrocie z kolonii Ula dostaje list od Małgosi, w którym zaprasza ją do siebie. Gdy mama robi jej kolejną awanturę, dziewczynka decyduje się na wyjazd. W trakcie pakowania do pokoju wchodzi Wojtek. Pyta się Uli, czy zabierze go ze sobą. Początkowo dziewczynka się waha, ale w końcu godzi się. Na pożegnanie Ula tańczy piękny taniec dla swoich zabawek.
PRZESŁANIE
Ludzie, którzy powinni być sobie bliscy, często pozostają wobec siebie obojętni. Z kolei ci, którzy wydają się obcy – niespodziewanie okazują więcej ciepła i uczucia.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1995
nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
prapremiera
TVP Skorpion Film, luty 1997
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)