Autor:
Przemysław Jurek
Streszczenie:
Szesnastoletni bohater dramatu ma problemy natury psychicznej, towarzyszą mu napady lęku, nad którymi nie potrafi przejąć kontroli. Matka przyprowadza go do lekarza, który przed laty pomógł jej uporać się z depresją, po samobójczej śmierci męża i ojca chłopca. Ich relacja opiera się na wzajemnych urazach i braku zrozumienia. Matka żyje cały czas przeszłością, skupiając całą swoją uwagę na synu. Ten ma dość ciągłej kontroli i jej przewrażliwienia. Terapia, której się poddaje, pomaga mu walczyć z panicznym strachem oraz daje siłę do radzenia sobie z nim w codziennym życiu. Bohater zaczyna też rozumieć postępowanie matki. Przestaje wstydzić się swoich lęków, staje się pewniejszy siebie i dojrzalszy, doprowadzając do zmiany i poprawy relacji, jakie łączą go z najbliższymi.
Przesłanie:
Dramat ukazuje złożoność relacji międzyludzkich oraz wyborów, które im towarzyszą. Młody bohater musi uporać się z lękami oraz przeszłością, która wywarła piętno na życie jego rodziny. Tylko wówczas ma szansę na budowanie przyszłości, wolnej od strachu i wyrzutów sumienia. Postawa bohaterów, ukazuje, że nigdy nie jest za późno na zmianę.
Wiek adresata:
od 15 lat
Obsada:
Maminsynek; Matka; Pan Doktor
Zalecana na scenę:
dramatyczną, teatru telewizji
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2013
Nagrody i wyróżnienia:
nagroda w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 35. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Opracowanie:
Joanna Sasiak-Kucharczak