Marvin
-
Autor/Autorka
Marta Guśniowska
-
Wiek adresata
od 7 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową z elementami żywego planu
-
Rok powstania tekstu
2016
-
opracowanie
Agata Drwięga
Tematy
-
Obsada
Główne postaci: Dinozaur, Żółw, Motyl, Narrator. Wiele postaci pobocznych m.in.: Robak, Ryba, Kościotrup, Medium, Pani Lipna, Diabeł, Jeż. Występują tu także upersonifikowane zjawiska przyrodnicze takie jak Zmierzch, Noc, Dzień oraz mnóstwo pomniejszych bohaterów epizodycznych.
-
Streszczenie
Tytułowy bohater jest dinozaurem, którego spokojne życie skończyło się w chwili, gdy usłyszał od lekarza, że jako przedstawiciel swojego gatunku jest skazany na wyginięcie. Od tej pory zamartwia się i nic nie sprawia mu radości, co więcej – pojmuje, że nie ma nikogo, kto mógłby opłakać jego stratę. Zamieszcza więc w gazecie anons z informacją, że poszukuje przyjaciela „na śmierć i życie”. Na ogłoszenie odpowiada żółw Finn – przedstawiciel jednego z najdłużej żyjących gatunków zwierząt, który co prawda nie boi się śmierci, ale jednocześnie nie może znieść myśli o samotności. Do tego duetu dołącza motyl Ulisses (jak wiadomo, żywot motyla choć jest kolorowy, to bardzo krótki). Troje kompanów podczas podróży w poszukiwaniu lekarstwa chroniącego przed wyginięciem trafia do apteki, kiosku ruchu, na cmentarz, aż wreszcie wszyscy lądują w gabinecie strachów w wesołym miasteczku. Tam każdy z nich uświadamia sobie, że najbardziej przerażające jest to, czego każdy sam boi się najbardziej oraz że nie ma leku na to, co nieuniknione. Po odrzuceniu oferty Diabła proponującego bohaterom długowieczność (za iście diabelską cenę duszy), wszyscy wsiadają do balonu. W trakcie lotu pojmują, że jedyną rzeczą, która się w życiu naprawdę liczy jest Tu-i-teraz, a przyjaźń, jeśli będzie prawdziwa, „może zaskarbić sobie uwagę Wieczności”.
-
PRZESŁANIE
W sztuce pojawia się wiele wątków, które w zależności od interpretacji mogą okazać się w niej najważniejsze. To przede wszystkim opowieść o przyjaźni, ale także afirmacja życia i umiejętności czerpania radości z każdej jego chwili. To wreszcie ilustracja tezy, według której nasze życie trwa dopóki, dopóty istniejemy w pamięci najbliższych.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2016
-
Nagrody i wyróżnienia
I nagroda w ww. Konkursie
-
Prapremiera
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, reż. Paweł Aigner, luty 2018
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 40. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2016 r.), nakład wyczerpany