Mary, Łowczyni Skamielin
-
Autor/Autorka
Aleksandra Zielińska
-
Wiek adresata
od 7 lat (a także każdy miłośnik dinozaurów bez względu na wiek)
-
Zalecana na scenę
dramatyczną z elementami teatru lalek
-
Opracowanie
Agata Drwięga
Tematy
-
Obsada
Mary, Pterodaktyl, Ichtiozaur, Plezjozaur, Pan Paleontolog I, Pan Paleontolog II
-
Streszczenie
Sztuka jest inspirowana historią życia Mary Anning, jednej z pierwszych w historii paleontolożek, żyjącej na przełomie XVIII i XIX wieku w południowej Anglii. Akcja utworu rozgrywa się na plaży. Tutaj Mary spędza całe dnie, poszukując skamielin, które sprzedaje. Mimo młodego wieku i braku wykształcenia, dziewczyna okazuje się mieć nie tylko szczęście do znajdowania wyjątkowych egzemplarzy, ale także wiedzę i wrażliwość, jakich brakuje jej klientom. Do tych ostatnich należą dwaj Panowie Paleontolodzy, którzy odnoszą się do Mary z lekceważeniem i wyższością. Swoją postawę usprawiedliwiają m.in. faktem posiadania brody. Wielokrotnie przez nich powtarzane przeświadczenie, że uprawianie nauki jest zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, nie przeszkadza Paleontologom w wykorzystywaniu znalezisk Mary. Kiedy świat obiega wieść o odkryciu nowego gatunku Ichtiozaura, udział dziewczyny w tym dokonaniu zostaje pominięty. Choć bohaterka odczuwa smutek z tego powodu, nie ustaje ona w poszukiwaniu rzadkich okazów, dzięki czemu znajduje szczątki Plezjozaura. Upór, wiedza i determinacja nastolatki ostatecznie imponują jednemu z Paleontologów, który postanawia wesprzeć Mary w wejściu do świata nauki.
Ważnymi bohaterami tego dramatu są Pterodaktyl (narrator i komentator wydarzeń) oraz szkielety odnalezionych dinozaurów. Postaci te pozwalają spojrzeć na dzieje świata z szerszej (nieantropocentrycznej) perspektywy, dzieląc się z nami fascynującymi informacjami na temat historii naturalnej.
-
PRZESŁANIE
Oprócz ciekawostek związanych z życiem dinozaurów, ewolucją i zmianami klimatycznymi, tekst zawiera przesłanie o konieczności dbania przez człowieka o planetę, która jest domem wszystkich istot żywych. Postać Mary Anning stanowi także dowód na to, że warto walczyć o własne marzenia nawet wówczas, gdy wydają się one kompletnie nierealne. Jej historia to również ciekawy punkt wyjścia do rozmowy na temat równouprawnienia kobiet.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2020
-
nagrody i wyróżnienia
II nagroda w ww. Konkursie
-
prapremiera
Teatr Baj w Warszawie, reż. Tomasz Kaczorowski, maj 2021
-
rok powstania tekstu
2020
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 47. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2020 r.)