Marzenie o Berlinie
-
Autor/Autorka
Stanisław Grabowski
-
Wiek adresata
od 12 lat
-
Opracowanie
Justyna Gołęcka
-
Streszczenie
Tłem dramatu są czasy II wojny światowej. Jest rok 1941 na Pomorzu, gdzieś na trasie kolejowej między Królewcem a Berlinem. 12-letni Paweł jest Polakiem, mieszkającym wraz ze swoją starszą siostrą w starym domu na obrzeżach miasta. Chłopak przynosi do domu węgiel i nieustannie myśli, jak zarobić pieniądze na utrzymanie. Chodzi do szkoły, ale nie cierpi uczyć się języka niemieckiego. Ma wielki uraz do okupanta i trudno jest mu znieść fakt, że narzeczonym jego siostry jest niemiecki policjant. Od kiedy go poznaje obmyśla plan pozbycia się wroga i w tym celu tresuje swojego psa. Po lekcjach chodzi z kolegą na łąkę, gdzie z ukrycia obserwuje musztrę Hitlerjugend. Pewnego dnia, gdy Paweł odwiedza swoją babcię, słyszy komunikaty o obowiązku stawienia się na placu wszystkich obywateli wyznania mojżeszowego. Paweł wie, że będą wywozić Żydów. Kolejnego wieczoru na strychu swojego domu odnajduje Abrama, któremu udało się uciec ze zbiórki. Mimo początkowej niechęci Paweł ukrywa go, co daje początek niezwykłej przyjaźni. Chłopiec ofiarowuje Abramowi oszczędności, sprzedaje nawet psa, by pomóc koledze w ucieczce do Berlina, która w finale kończy się fiaskiem.
-
PRZESŁANIE
Przyjaźń jest siłą potężniejszą niż strach. To ona determinuje wybory, często mało rozsądne i ryzykowne. Dramat pokazuje, że nie wszystkie marzenia da się spełnić, a życie nie opiera się na realizacji ułożonego przez nas, idealnego planu.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1998
-
Nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)