Wróć

Mój świat

 • Autor/Autorka

  Dorota Czech

 • Wiek adresata

  od 13 lat

 • Opracowanie

  Emilia Gałczyńska

 • Streszczenie

  Bożydar to mężczyzna z niepełnosprawnością umysłową, który mieszka wraz z siostrą Marią. Po śmierci matki to ona przejęła nad nim opiekę. Radek – brat bliźniak Bożydara – mieszka w stolicy i zajmuje się karierą zawodową. Opłaca rachunki, ale nie interesuje się niczym więcej. Bożydar od pięciu lat uczęszcza na Warsztaty Terapii Zajęciowej i osiąga znaczące postępy. Opiekunka grupy – pani Krysia – uważa, że może on już sam wracać do domu ze spotkań. Mężczyźnie bardzo zależy na samodzielności, ale Maria nie ustępuje prośbom i namowom. Jest poirytowana i uważa, że jej brat mógłby zrobić sobie krzywdę. Bożydar spotyka swojego brata w dniu jego trzydziestych urodzin. Przygotował dla niego prezent – ręcznie namalowany obrazek. Rodzeństwo nie chce uwierzyć, że sam go namalował. Podczas rozmowy okazuje się, że w ośrodku dostrzeżono umiejętności plastyczne Bożydara i będzie miał wystawę swoich prac. Maria jest przerażona. Od przeprowadzki do nowego miasta ukrywała swojego brata przed znajomymi i chłopakiem. Boi się, że jeśli tajemnica wyjdzie na jaw, wszyscy inni ją opuszczą. Wernisaż dochodzi jednak do skutku, a goście są zachwyceni talentem Bożydara. Po rozmowie z panią Krysią ‒ oraz dostrzeżeniu postępów brata ‒ zmienia do niego stosunek. Uważa, że dzięki kontynuowaniu warsztatów mężczyzna będzie mógł nawet sam zamieszkać. Kiedy chłopak Marii dowiaduje się o kłamstwach dziewczyny, porzuca ją. Kobieta zaczyna zastanawiać się nad swoim postępowaniem. Bożydar otrzymuje od rodzeństwa szansę na samodzielność i wolność.

 • PRZESŁANIE

  Autorka tekstu przypomina, że osoba z niepełnosprawnościami ma prawo do spełniania swoich marzeń, pasji oraz wyrażania emocji czy własnego zdania. Nie powinna być dyskryminowana. Tak jak Bożydar, może zostać znanym malarzem lub wykonywać inną pracę, także zarobkową.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2001

 • Nagrody i wyróżnienia

  wyróżnienie w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony