OPIS SZTUKI
My i Krasnoludki
Jan Wilkowski
Streszczenie:
Nieudana próba „Marysi Sierotki i Krasnoludków” w Teatrze Lalka w Warszawie. Na scenie zostaje sam Reżyser Wilkowski. Po chwili spod podłogi wychodzą autentyczne Krasnoludki. Trochę przysnęły (kilkaset lat) i obudziły się zagubione w czasie i przestrzeni. Reżyser planuje autentyczną krasnoludkową obsadę. Następnego dnia ogólne poruszenie. Reżyser zaleca dyskrecję. Rozpoczynają się próby. Krasnoludkom nie bardzo idzie aktorstwo. Zespół aktorski i techniczny teatru zaczyna wykorzystywać Krasnoludki do swoich prywatnych celów. Wszyscy spoglądają z nadzieją na Księgę Koszałka Opałka. Obiecują sobie po niej spełnienia ich małych i wielkich marzeń. Reżyser ogłasza zebranie Rady Teatralnej i Bajkowej. Ludzie są zawiedzeni brakiem magii. Nie widzą tego, co próbują uświadomić Krasnoludki: Bajka nie jest światem korzyści. Ludzie stają się coraz bardziej agresywni. Krasnoludki wysyłają sygnał SOS. W teatrze zjawia się Święty Mikołaj. Ewakuuje Krasnoludki i odchodzi, by ludzie mieli o czym marzyć. Ludzie wznawiają pracę nad tradycyjnym spektaklem.
Przesłanie:
Świat człowieka i baśni nie powinny się zanadto zbliżać do siebie. To może się skończyć tragedią - bo ile jest warta Baśń Spełniona ? Człowiek ma tyle, na ile zapracuje, a co do krasnoludków... powinny bardziej uważać na to, gdzie zasypiają - przebudzenie w centrum Warszawy wymaga sporej odporności na stres.
Wiek adresata:
od 8 lat
Obsada:
Reżyser Wilkowski; Inspicjent; Elektryk; Pianista Jurek; Aktorzy; Władek; Cześka; Zbyszek; Zbyszek 2; Lala; Janek; Tomek; Krasnoludki; Podziomek; Koszałek; Wiechetek; Mądrasek; Figielek; Święty Mikołaj
Zalecana na scenę:
lalkową
Źródło pochodzenia tekstu:
Centralna Biblioteka Repertuarowa dla Dzieci i Młodzieży
Lokalizacja:
Biblioteka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku
Prapremiera:
luty 1967 (Teatr "Lalka" w Warszawie)
Opracowanie:
Marek Ciunel