Wróć

My i Oni

  • Autor/Autorka

    Katarina Pejović, Dario Harjaček

  • Wiek adresata

    od 14 lat

  • Rok powstania tekstu

    2019

  • Opracowanie

    Agata Łukaszewicz

Tematy

    1. dojrzewanie
    2. nastolatki
    3. rodzice
    4. przemoc
    5. bunt
    6. szkoła
  • Obsada

    NAUCZYCIELE:  Jasna Kos-Filipović, Marina Antić, Maja Despot, Jozo Brajica, Šimun Franić-Medak, Hana Franić-Medak, Marijan Bucić, Dalibor Tkalčić, Mirela Ajduk

    UCZENNICE I UCZNIOWIE KLASY 4F: Matija Klement, Ena Berković, Lovro Kuzmić, Eugen Vrčić – pseudo Czakra, Nicole Antić, Eva Miller, Lara Ramić, Jakov Babić, Marko Kovač – pseudo Kova, Marko Penter – pseudo Marac, Michelle Fischer, Sara Lapin – pseudo Sardynka, Tena Šarić, Mara Vukmanović

  • Streszczenie

    W „dobrym” liceum w Zagrzebiu trwa odliczanie do matury. Klasa 4 F ma nową wychowawczynię, Maję Despot. Podczas lekcji wychowawczej obserwujemy brak realnego kontaktu między nauczycielką a młodymi ludźmi. Lekcja kończy się płaczem jąkającej się wychowawczyni. W sekretariacie odbywa się spotkanie Mirelli – matki 18-letniej Evy – i matematyka, Jozo Brajicy. Matka wstawia się za „zamrożoną” psychicznie córką, by nauczyciel pozwolił jej poprawić jedynkę. Jozo się nie zgadza, chłodno traktuje kobietę, tłumaczy decyzję napiętym programem. Na WF-ie widzimy brak sali gimnastycznej, jedynie czworo uczniów z klasy ćwiczy na lekcji. Reszta ma swoje sprawy. Podczas gry w dwa ognie piłka uderza w godło i zza niego wypada wizerunek dyktatora Josefa Tito. Zszokowani młodzi nagrywają to telefonami. Hana – nauczycielka plastyki – stawia jedynki klasie, która udała się na wagary. Po interwencji rodziców dostaje nakaz od dyrekcji przeproszenia uczniów. W szkole przeprowadzona zostaje kontrola, a Hana opisuje sytuację w internecie. Na krzesło Brajicy podrzucony zostaje martwy kot. Obie sprawy stają się medialne. Mirella domyśla się, że jej córka była nękana przez Brajicę i to jego działania doprowadziły do tego, że córka się tnie. Namawia ją do złożenia pozwu. W pokoju nauczycielskim pedagodzy zastanawiają się, jak wykryć sprawcę podrzucenia kota. Braica chce przemilczeć sprawę. Tylko Šimun – nauczyciel WOS-u – widzi w wydarzeniu uczniowski gest aktywizmu. W finale wszyscy nauczyciele i uczniowie przyznają się do winy.

  • PRZESŁANIE

    Autor oraz autorka dramatu ukazują patologie anachronicznego modelu edukacji formalnej w Chorwacji, który nie służy już ani młodym, którzy mają się w nim rozwijać, ani dorosłym, którzy w nim pracują. Wszystkie trzy grupy: uczniowie, rodzice i nauczyciele są w nim przegrane, cierpią, wzajemnie oddziałują na siebie w sposób destrukcyjny. Scena końcowa pokazuje jednak, że to ludzie tworzą system, co niesie nadzieję na zmianę.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    Tłumaczenie z języka chorwackiego: Gabriela Abrasowicz. Tytuł oryginału: „Mi i Oni”

  • Lokalizacja

    „Tu jest napisany tytuł antologii sztuk chorwackich dla młodzieży” – 51. numer w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” (2023 r.)

Powrót do góry strony