Wróć

NANOWO

  • Autor/Autorka

    Beniamin Bukowski

  • Wiek adresata

    od 13 lat

  • Opracowanie

    Agnieszka Waligóra

Tematy

    1. odpowiedzialność
    2. dojrzewanie
    3. konflikt
    4. kryzys psychiczny
    5. bohater
    6. tożsamość
    7. dorastanie
    8. wolność
    9. sen
    10. dorosłość
    11. rodzice
    12. przemijanie
    13. wspomnienia
    14. dziecko
    15. przeszłość
    16. przyszłość
  • Obsada

    Dyrektor banku, Ja dyrektora banku, Sekretarz, Interesant, Głos, Doktor, Mama, Ktoś inny

  • Streszczenie

    Utwór rozważa możliwość powrotu – zmiany własnego losu. Jego głównym bohaterem jest Dyrektor banku, który pewnego dnia odmawia przyjęcia Interesanta. Dyrektor twierdzi, że zniknął; zaniepokojony Sekretarz wzywa Doktora, okazuje się jednak, że problem bohatera nie może zostać rozwiązany przez lekarza. Doktor może jedynie zasugerować rozwikłanie, jak doszło do wspomnianej straty. Dyrektor zaczyna wspominać czasy, gdy był dzieckiem, i opisuje swoje życie za pomocą serii zniknięć. Próbuje on przypomnieć sobie moment, w którym przestał być dzieckiem, a jego miejsce zajął dorosły. Cofa się też do momentu, w którym przeżył zniknięcie miejsca i śmierć. Prowokuje go to do namysłu nad znikaniem jako takim; bohater wspomina na przykład, jak bardzo przerażała go śmierć i że otaczający go ludzie stanowili jego część, a zatem gdy umierali, zabierali ze sobą cząstkę niego samego. Dyrektor rozważa naturę ludzkiego życia, dyskutując ze swoim Ja: zastanawiają się, czy pewne wybory życiowe można cofnąć, czy można odmienić swój los i zacząć na nowo. Okazuje się, że Dyrektor marzył o innej karierze – chciał pomagać ludziom lub poświęcić się sztuce. Podejmuje on refleksję nad tym, czy rezygnacja z dawnych nadziei nie sprawiła, że przestał być sobą. Ostatecznie dochodzi on do wniosku, że dorosłość oznacza wykonywanie jak najlepiej obowiązków, które już się podjęło, lecz nie przekreśla to szans na tytułowe życie „na nowo”.

  • PRZESŁANIE

    Wielopoziomowy i nieoczywisty dramat mierzy się z problemem straconych szans i nadziei, podejmując refleksję nad tym, czy można rozpocząć życie na nowo. Jego główny bohater, Dyrektor, nie marzył o byciu bankierem – jego życie ułożyło się inaczej, niż pragnął tego jako dziecko. Dostrzega jednak, że chociaż dorosłość wiąże się z odpowiedzialnością i spełnianiem swoich obowiązków, wciąż mamy szansę na odmianę swojego losu. Utwór porusza problemy straty, lęku przed śmiercią i budowania własnej tożsamości, której powinniśmy być zawsze wierni.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    tekst pt.: „NANOWO albo obrazy płaczącego dyrektora banku o znikaniu i pojawianiu się na nowo dla osób w każdym wieku po to żeby mogły wrócić” zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2022

  • Nagrody i wyróżnienia

    II nagroda w ww. konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka i 49. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2022 r.)

Powrót do góry strony