Autor/Autorka
Andrzej Lenartowski
Wiek adresata
od 14 lat
Zalecana na scenę
dramatyczną
Opracowanie
Danuta Kryszak
Obsada
Dyrektor; Ludolfina; Piękna; Kula; Katechetka; Harlej; Esmeralda; Poemat; Woźna; Lokówka
Streszczenie
Akcja farsy rozgrywa się w szkole w Zakole Małym. Zbliżają się obchody dwusetnej rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Dyrektor szkoły chce zorganizować wielkie obchody rocznicy. Angażuje grono pedagogiczne m.in. matematyczkę Ludolfinę, która ma dać matematyczne wyjaśnienie tajemniczego „czterdzieści i cztery” z „Dziadów”. Głównym koordynatorem obchodów zostaje wuefista Kula, który angażuje dwóch młodych uczniaków o pseudonimach Harlej i Poemat. Dwójka ta, wraz z dziewczyną Harleja Esmeraldą, wpada na pomysł wystawienia sztuki. Pomysł polega na nowym spojrzeniu tak na wieszcza, jak i na jego twórczość. Spektakl nawiązuje do hedonistycznej natury Adama Mickiewicza. Podczas przygotowań wuefista Kula zaczyna pasjonować się twórczością Mickiewicza. Zmienia się i nabiera pewności siebie. Po obejrzeniu prób do spektaklu Dyrektor jest załamany. Próbuje przekupić Kulę, aby ten nie wystawiał spektaklu. Kula nie ustępuje. Ostatecznie spektakl odbywa się (chociaż w wersji poprawionej) i okazuje się sukcesem.
PRZESŁANIE
Nietuzinkowe podejście do wypalonego problemu wieszcza narodowego. Sztuka stara się uciec od patosu, zaproponować bardziej współczesny punkt widzenia, pozwalający odświeżyć temat. Tekst zawiera sporą dawkę humoru Mickiewiczowskich cytatów.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1999
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)