Wróć

Nie musisz mnie kochać

 • Autor/Autorka

  Krystyna Chołoniewska

 • Wiek adresata

  od 13 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną

 • opracowanie

  Krzysztof Dziemian

Tematy

  1. nadzieja
  2. odpowiedzialność
  3. dojrzewanie
  4. relacje
  5. konflikt
  6. matka
  7. odwaga
  8. nastolatki
  9. rodzeństwo
  10. samotność
  11. dom
  12. ojciec
  13. rodzina
  14. bohaterka
  15. rodzice
  16. dorosłość
  17. trauma
  18. przemoc
  19. bunt
 • Obsada

  Licealistka Danka; jej brat gimnazjalista; dorośli: Matka, Ojciec, Babka, Pani Pedagog, Policjant

 • Streszczenie

  Danka uczy się w miejskim technikum i mieszka w internacie. Pochodzi z typowej, wielodzietnej, wiejskiej rodziny. Ojciec jeździ TIR-em i rzadko bywa w domu, a gdy jest, pije. Matka ciężko pracuje w gospodarstwie, brat ma problemy z nauką. Danka w podstawówce i gimnazjum była dobrą uczennicą, ale w szkole średniej opuszcza się w nauce. Rodzice dowiadują się, że ich córka ma chłopaka w internacie. Danka, za karę, musi zamieszkać z rodzicami i codziennie godzinami dojeżdżać do szkoły, pomagać w domu i w gospodarstwie. Telefon komórkowy, prezent od chłopaka, zmuszona jest oddać ojcu. Ten straszy i bije Dankę, chcąc wymóc na swojej nieletniej córce posłuszeństwo. Danka zgłasza pobicie na policji. Następuje szereg zdarzeń, które skłócą na dobre Dankę i rodziców: wizyta Policjanta i Pani Pedagog w domu, rozprawa w sądzie rodzinnym. Rodzice każde nieposłuszeństwo córki zgłaszają na policję i nie odzywają się do niej. Danka jest sama przeciwko całej rodzinie – wujowie doradzają wyrzucić ją z domu za nasłanie policji. Ojciec mniej pije, częściej bywa w domu, nie bije brata i jest łagodniejszy dla najmłodszego rodzeństwa. Nadchodzi wigilia i okazuje się, że nic nie jest już w stanie zjednoczyć rodziny.

 • PRZESŁANIE

  Sztuka Chołoniewskiej jest doskonale skonstruowana i poruszająca. Mówi o niemożliwości pogodzenia dążeń rodziców, którzy oczekują od nastoletnich dzieci całkowitego posłuszeństwa oraz potrzeby nastolatków do pełnej niezależności i życia po swojemu. Niejednoznaczne przesłanie sztuki daje możliwość sprowokowania młodzieży do żywej dyskusji o ich świecie i życiu.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2007

 • Nagrody i wyróżnienia:

  wyróżnienie w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 25. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2007 r.)

Powrót do góry strony
Oval