(nie)zapomniana historia
-
Autor/Autorka
Michał Kaźmierczak
-
Wiek adresata
od 4 lat
-
Opracowanie
Agnieszka Waligóra
Tematy
-
Obsada
Badylarka, Trzmiel, Starszy Pan
-
Streszczenie
Sztuka opowiada historię Starszego Pana, który pewnego dnia spotyka na łące Badylarkę i Trzmiela bujających się na źdźble trawy. Postaci rozpoczynają rozmowę, w której trakcie okazuje się, że Starszy Pan stopniowo zaczyna zapominać. Zapomina o tym, co się wydarzyło w przeszłości, o tym, jak trafić do domu. W trakcie utworu zdarza mu się nawet nie rozpoznać Trzmiela, z którym przed chwilą rozmawiał. Kolejne wymiany myśli prowadzą bohaterów ku refleksyjnym a czasami i humorystycznym refleksjom na temat pamięci, jak choćby te, czy istnieją jakieś pozytywne strony zapominania i czy pozwala ono cieszyć się teraźniejszością. W końcu także kierują ich do rozważenia, co to w ogóle znaczy zapominać i towarzyszyć temu, kogo ten proces dotyka. Piękny, ciepły dzień motywuje ich do leniwych zabaw, lecz z wolna Starszy Pan traci pamięć o wszystkim, łącznie ze swoją tożsamością. Okazuje się jednak, że mimo to wciąż może się on cieszyć spokojnym, letnim czasem.
-
PRZESŁANIE
Utwór w dowcipny, a zarazem pełen wrażliwości sposób mierzy się z problemami pamięci i zapominania. Doświadczenie starości oraz towarzyszenie starzejącej się osobie to tylko jeden z tematów, wszak sztuka zostawia miejsce na interpretowanie zmagania się z pamięcią i zapominaniem na wielu płaszczyznach. Inne pytania, które można postawić w kontekście spotkań Starszego Pana, Badylarki i Trzmiela to pytanie o bycie tu i teraz oraz o głębokie przeżywanie teraźniejszości.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2022
-
Nagrody i wyróżnienia
II nagroda w ww. konkursie
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka i 49. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2022 r.)