Wróć

Niewidzialna

  • Autor/Autorka

    Przemysław Jaszczak, Magda Żarnecka

  • Wiek adresata

    od 7 lat

  • Zalecana na scenę

    dramatyczną, lalkową lub dramatyczną z elementami lalkowymi

  • Opracowanie

    Agata Drwięga

Tematy

    1. samoakceptacja
    2. nadzieja
    3. dojrzewanie
    4. relacje
    5. konflikt
    6. matka
    7. wewnętrzna walka
    8. dom
    9. ojciec
    10. samotność
    11. bohater
    12. rodzice
    13. wsparcie
    14. bohaterka
    15. stabilizacja
    16. przeszłość
    17. strata
    18. przyjaźń
    19. przyszłość
  • Obsada

    Niewidzialna, Franek, Wierny pies, Mama, Tata, Bieda, Duch Alberta

  • Streszczenie

    Głównymi bohaterami utworu są bezdomna Łucja, zwana Niewidzialną i chłopiec Franek. Ona straciła w pożarze cały swój dobytek i z dnia na dzień wylądowała z Wiernym psem na ulicy. On ma niezbyt zamożnych rodziców i chodzi w rozklejonych butach. Poznają się na śmietniku, gdzie oboje dokarmiają koty. Łucja oczywiście szuka tu również pożywienia i wszystkiego, co może jej pomóc przetrwać. W miarę rozwoju akcji bohaterowie zaprzyjaźniają się. Kobieta opowiada chłopcu o swojej przeszłości, życiu na ulicy i marzeniu, by zostać pisarką. Franek (bez wiedzy rodziców niezadowolonych z nowej „koleżanki” syna) przynosi jej z domu jedzenie i różne przedmioty, m.in. notes i długopis. Pewnego dnia przyjaciele znajdują walizkę wypełnioną pieniędzmi. Za kilka banknotów kupują produkty pierwszej potrzeby dla Łucji i jej psa oraz słodycze, ale czują, że znaleziska nie powinni zachowywać dla siebie. Postanawiają wspólnie zanieść walizkę na komisariat policji. W międzyczasie Łucja spotyka na jednym ze śmietników Ducha Alberta – zaprzyjaźnionego, zmarłego bezdomnego, który zachęca ją, by zaczęła pisać. W ostatniej scenie Łucja poznaje rodziców Franka – ich stosunek do bezdomnej zmienił się, od kiedy syn opowiedział im o historii z walizką. Dowiadujemy się, że książka Łucji pt. „Widzialna” jest prawie skończona.

  • PRZESŁANIE

    Autorzy tekstu, poprzez zwrócenie uwagi na problem „niewidzialności” bezdomnych, poruszają temat oceniania innych przez pryzmat własnych wyobrażeń na ich temat. Tymczasem każdy ma prawo do tego, by marzyć, popełniać błędy i zacząć życie od nowa.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2018

  • Nagrody i wyróżnienia

    nagroda w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i 44. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2018 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony