Autor:
Przemysław Jaszczak, Magda Żarnecka
Streszczenie:
Głównymi bohaterami utworu są bezdomna Łucja, zwana Niewidzialną i chłopiec Franek. Ona straciła w pożarze cały swój dobytek i z dnia na dzień wylądowała z Wiernym psem na ulicy. On ma niezbyt zamożnych rodziców i chodzi w rozklejonych butach. Poznają się na śmietniku, gdzie oboje dokarmiają koty. Łucja oczywiście szuka tu również pożywienia i wszystkiego, co może jej pomóc przetrwać. W miarę rozwoju akcji bohaterowie zaprzyjaźniają się. Kobieta opowiada chłopcu o swojej przeszłości, życiu na ulicy i marzeniu, by zostać pisarką. Franek (wbrew wiedzy rodziców niezadowolonych z nowej "koleżanki" syna) przynosi jej z domu jedzenie i różne przedmioty, m.in. notes i długopis. Pewnego dnia przyjaciele znajdują walizkę wypełnioną pieniędzmi. Za kilka banknotów kupują produkty pierwszej potrzeby dla Łucji i jej psa oraz słodycze, ale czują, że znaleziska nie powinni zachowywać dla siebie. Postanawiają wspólnie zanieść walizkę na komisariat policji. W międzyczasie Łucja spotyka na jednym ze śmietników Ducha Alberta - zaprzyjaźnionego, zmarłego bezdomnego, który zachęca ją, by zaczęła pisać. W ostatniej scenie Łucja poznaje rodziców Franka - ich stosunek do bezdomnej zmienił się, od kiedy syn opowiedział im o historii z walizką. Dowiadujemy się, że książka Łucji pt. "Widzialna" jest prawie skończona.
Przesłanie:
Autorzy tekstu, poprzez zwrócenie uwagi na problem "niewidzialności" bezdomnych, poruszają temat oceniania innych przez pryzmat własnych wyobrażeń na ich temat. Tymczasem każdy ma prawo do tego, by marzyć, popełniać błędy i zacząć życie od nowa.
Wiek adresata:
od 7 lat
Obsada:
Niewidzialna, Franek, Wierny Pies, Mama, Tata, Bieda, Duch Alberta
Zalecana na scenę:
dramatyczną, lalkową lub dramatyczną z elementami lalkowymi
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do 29. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2018
Nagrody i wyróżnienia:
nagroda w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i 44. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Opracowanie:
Agata Drwięga