Wróć

Niewidzialna

 • Autor/Autorka

  Przemysław Jaszczak, Magda Żarnecka

 • Wiek adresata

  od 7 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną, lalkową lub dramatyczną z elementami lalkowymi

 • Opracowanie

  Agata Drwięga

Tematy

  1. nadzieja
  2. samoakceptacja
  3. wewnętrzna walka
  4. dojrzewanie
  5. relacje
  6. konflikt
  7. matka
  8. ojciec
  9. samotność
  10. dom
  11. bohater
  12. bohaterka
  13. rodzice
  14. wsparcie
  15. przeszłość
  16. stabilizacja
  17. strata
  18. przyjaźń
  19. przyszłość
 • Obsada

  Niewidzialna, Franek, Wierny pies, Mama, Tata, Bieda, Duch Alberta

 • Streszczenie

  Głównymi bohaterami utworu są bezdomna Łucja, zwana Niewidzialną i chłopiec Franek. Ona straciła w pożarze cały swój dobytek i z dnia na dzień wylądowała z Wiernym psem na ulicy. On ma niezbyt zamożnych rodziców i chodzi w rozklejonych butach. Poznają się na śmietniku, gdzie oboje dokarmiają koty. Łucja oczywiście szuka tu również pożywienia i wszystkiego, co może jej pomóc przetrwać. W miarę rozwoju akcji bohaterowie zaprzyjaźniają się. Kobieta opowiada chłopcu o swojej przeszłości, życiu na ulicy i marzeniu, by zostać pisarką. Franek (bez wiedzy rodziców niezadowolonych z nowej „koleżanki” syna) przynosi jej z domu jedzenie i różne przedmioty, m.in. notes i długopis. Pewnego dnia przyjaciele znajdują walizkę wypełnioną pieniędzmi. Za kilka banknotów kupują produkty pierwszej potrzeby dla Łucji i jej psa oraz słodycze, ale czują, że znaleziska nie powinni zachowywać dla siebie. Postanawiają wspólnie zanieść walizkę na komisariat policji. W międzyczasie Łucja spotyka na jednym ze śmietników Ducha Alberta – zaprzyjaźnionego, zmarłego bezdomnego, który zachęca ją, by zaczęła pisać. W ostatniej scenie Łucja poznaje rodziców Franka – ich stosunek do bezdomnej zmienił się, od kiedy syn opowiedział im o historii z walizką. Dowiadujemy się, że książka Łucji pt. „Widzialna” jest prawie skończona.

 • PRZESŁANIE

  Autorzy tekstu, poprzez zwrócenie uwagi na problem „niewidzialności” bezdomnych, poruszają temat oceniania innych przez pryzmat własnych wyobrażeń na ich temat. Tymczasem każdy ma prawo do tego, by marzyć, popełniać błędy i zacząć życie od nowa.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2018

 • Nagrody i wyróżnienia

  nagroda w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i 44. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2018 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony