Wróć

O orle nielocie, który miał lęk wysokości

 • Autor/Autorka

  Magda Durda

 • Wiek adresata

  od 7 lat

 • Zalecana na scenę

  lalkową, lalkową z elementami żywego planu

 • opracowanie

  Dominika Zaborowicz-Komendzińska

Tematy

  1. humor
  2. samoakceptacja
  3. wewnętrzna walka
  4. matka
  5. relacje
  6. dom
  7. marzenia
  8. ojciec
  9. zmiana
  10. bohater
  11. rodzina
  12. miłość
  13. zwierzęta
  14. dorosłość
  15. rodzice
  16. wsparcie
  17. współpraca
  18. stabilizacja
  19. przygoda
 • Obsada

  Nielot; Orzeł; Orlica; Kruk; Orliczka; Orlątka; Króliki; Sarna; 2 jaja

 • Streszczenie

  W wielkim gnieździe na skraju lasu przychodzi na świat orle pisklę. Maleństwo od samego początku wykazuje silną chęć latania, jednak rodzice zwlekają z decyzją o wypuszczeniu syna z gniazda – chcą go chronić przed niebezpieczeństwami świata. Kiedy w końcu zapada decyzja o nauce Nielota latania, ten traci początkową werwę i zapał. Jest przerażony wysokością i przestrzenią. Syn zdecydowanie odmawia nauki i na nic rodzicielskie tłumaczenia, że orzeł to ptak lotny, że bez tej umiejętności Nielot nie będzie potrafił zapewnić sobie pożywienia, że nigdy się nie usamodzielni. Niestety młody orzeł zdążył się już przyzwyczaić do wygodnego życia w rodzicielskim gnieździe i nie kwapi się, aby je opuścić. Na szczęście w życiu Nielota pojawia się pewien filozofujący Kruk. To on podejmuje się trudnego zadania uświadomienia Nielotowi, że nie można stać w miejscu, że trzeba działać, że tak naprawdę cała niemoc siedzi w jego głowie i łatwo można się jej pozbyć. Kiedy jednak młody orzeł przełamuje swoje lęki przed swobodnym szybowaniem, nie wykorzystuje nowej umiejętności do polowania, a do zabawy. Rodzice są zmartwieni, że mimo opanowania sztuki latania syn nie poradzi sobie w życiu, bo przecież powietrznymi akrobacjami głodu nie nasyci, nie utrzyma rodziny. Na szczęście w odpowiednim czasie Nielot pojmuje, że nie można żyć samymi przyjemnościami, że w życie trzeba włożyć troszkę wysiłku. Dorasta do decyzji o swoim własnym gniazdku.

 • PRZESŁANIE

  Utwór ten jest alegorią wchodzenia w dorosłość. U wielu młodych myśl o samodzielnym życiu budzi strach, który często prowadzi do niewłaściwych wyborów. I choć początkowo dorosłością można się zachłysnąć, to nigdy nie jest za późno, aby określić priorytety. Trzeba tylko mocno w siebie wierzyć i nie poddawać się, bo jak mówi mądry Kruk: „nie należy mylić strachu przed upadkiem ze strachem przed lataniem”.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2011

 • Konkursy i wyróżnienia

  wyróżnienie w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 32. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2011 r.)

Powrót do góry strony