Autor
Tadeusz Patulski
Wiek adresata
od 6 lat
Zalecana na scenę
dramatyczną z elementami lalkowej
Opracowanie
Agata Włodarczyk
Obsada
Bajarz; Duch Rycerza; Minister; Król; generał; Kubuś – szewc; Kowal; Smok
Streszczenie
Akcja sztuki rozgrywa się w baśniowej krainie, w królewskim zamku i pieczarze smoka. Szewc Kubuś, aby zdetronizować króla i zająć jego miejsce, wchodzi w obustronnie korzystny układ z grasującym nieopodal, terroryzującym miasto smokiem. Kiedy Smok zrzuca skórę, Kubuś rozgłasza, że zabił gada i zostaje nowym królem, a smok przebiera się za jego doradcę. Sytuacja komplikuje się, gdy król znajduje smoczą skórę. Przebierając się w nią, postanawia „ożywić” smoka, jako dowód zdrady szewca. Wtedy w smoczej jaskini zjawia się Kowal. Proponuje on przebranemu królowi, myśląc, że ma do czynienia z prawdziwym smokiem, współpracę przy obaleniu króla – Kubusia. Sytuację diametralnie zmienia pojawienie się prawdziwego gada, który mówi, że światem w rzeczywistości rządzą smoki i połyka wszystkich z wyjątkiem Kowala. Rozlega się wówczas tajemniczy głos krytykujący baśń i wszystko nagle znika. Na scenie pozostają tylko Bajarz i Duch Rycerza objaśniający widzom prawidła rządzące baśnią.
PRZESŁANIE
Sztuka igrając konwencją teatru w teatrze, ukazuje prawa jakimi rządzi się baśń, ale i polityka. To trudny świat. Nic nie jest proste i czarno-białe, a morał, by mógł być zrozumiały, musi zostać wypowiedziany przez Bajarza. Ale nawet on, nie potrafi oddzielić dobra od zła, bo przecież pod skórą smoka może kryć się król.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1996
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)