Autor:
Marta Guśniowska
Streszczenie:
Autorka dramatu zabiera nas w baśniową i oniryczną podróż, podczas której główny bohater (Ony) przemierza świat w poszukiwaniu swojego ojca. Będąc małym chłopcem, wychowującym się bez taty, próbuje sam wytłumaczyć sobie jego nieobecność. Swoimi dziecięcymi oczami widzi go płynącego statkiem przez bezkres mórz i oceanów oraz wyobraża sobie, że został piratem. Ony jest pod opieką mamy, ale kiedy ta zaczyna ciężko chorować, chłopiec trafia najpierw do domu bezdzietnej ciotki, później pijącego wuja. Od tego momentu rozpoczyna się jego niesamowita podróż w poszukiwaniu ojca. Ony przemierza świat poznając jego różnorodność i niezwykłość. Przeżywa masę przygód i zbiera wiele doświadczeń. Poznaje Księżniczkę, która towarzyszy mu w wędrówce. Bohater dojrzewa i staje się dorosłym. Spotyka na swojej drodze nie tylko ojca, który nie jest już w stanie zwrócić mu minionych lat, ale także Czas i Starość. Te ostatnie stają się udziałem jego wspólnego życia z Księżniczką. Towarzyszymy im do końca ich wędrówki. U jej celu pozostaje już tylko Czas, który też ma swój kres.
Przesłanie:
Wyjątkowy tekst, który posługując się baśniową symboliką, ukazuje drogę pokonywaną przez każdego z nas w poszukiwaniu siebie i własnego miejsca w świecie. Dzięcięca wrażliwość i wyobraźnia pomaga głównemu bohaterowi zmierzyć się z rzeczywistością dorosłych, która w końcu staje się i jego udziałem. Piękna metafora życia, które przeżyte w sposób pełny i świadomy, pozwala pogodzić się z jego nieuchronnym końcem.
Wiek adresata:
od 9 lat
Obsada:
Ony; Mama; Ciotka; Wuj; Księżniczka; Ojciec; inne postaci; zwierzęta (m.in. Kogut, Ptak, Pająk); przedmioty (m.in. Świeczka, Chatka, Statek)
Zalecana na scenę:
lalkową z elementami żywego planu
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2013
Nagrody i wyróżnienia:
nagroda w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 35. zeszyt Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży
Prapremiera:
Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, reż. Alina Moś-Kerger, marzec 2014
Premiera:
Teatr Czytelni Dramatu w Lublinie, reż. Daniel Adamczyk, luty 2015
Białostocki Teatr Lalek, reż. Agnė Sunklodaitė, Jacek Malinowski, listopad 2017 (spektakl przygotowany we współpracy z trzema teatrami litewskimi: Wileńskim Teatrem Kameralnym, Kowieńskim Teatrem Lalek oraz Teatrem Lalek w Kłajpedzie)
Opracowanie:
Joanna Sasiak-Kucharczak