Wróć

Ony…

 • Autor/Autorka

  Marta Guśniowska

 • Wiek adresata

  od 9 lat

 • Zalecana na scenę

  lalkową z elementami żywego planu

 • opracowanie

  Joanna Sasiak-Kucharczak

Tematy

  1. teatr
  2. matka
  3. akceptacja
  4. baśniowość
  5. relacje
  6. dojrzewanie
  7. marzenia
  8. ojciec
  9. samotność
  10. dom
  11. sen
  12. miłość
  13. rodzina
  14. przedmioty
  15. bohater
  16. zmiana
  17. wsparcie
  18. dorosłość
  19. przemijanie
  20. rodzice
  21. współpraca
  22. przeszłość
  23. stabilizacja
  24. przygoda
  25. wyprawa
  26. strata
  27. przyjaźń
  28. śmierć
  29. przyszłość
 • Obsada

  Ony; Mama; Ciotka; Wuj; Księżniczka; Ojciec; inne postaci; zwierzęta (m.in. Kogut, Ptak, Pająk); przedmioty (m.in. Świeczka, Chatka, Statek)

 • Streszczenie

  Autorka dramatu zabiera nas w baśniową i oniryczną podróż, podczas której główny bohater (Ony) przemierza świat w poszukiwaniu swojego ojca. Będąc małym chłopcem, wychowującym się bez taty, próbuje sam wytłumaczyć sobie jego nieobecność. Swoimi dziecięcymi oczami widzi go płynącego statkiem przez bezkres mórz i oceanów oraz wyobraża sobie, że został piratem. Ony jest pod opieką mamy, ale kiedy ta zaczyna ciężko chorować, chłopiec trafia najpierw do domu bezdzietnej ciotki, później pijącego wuja. Od tego momentu rozpoczyna się jego niesamowita podróż w poszukiwaniu ojca. Ony przemierza świat poznając jego różnorodność i niezwykłość. Przeżywa masę przygód i zbiera wiele doświadczeń. Poznaje Księżniczkę, która towarzyszy mu w wędrówce. Bohater dojrzewa i staje się dorosłym. Spotyka na swojej drodze nie tylko ojca, który nie jest już w stanie zwrócić mu minionych lat, ale także Czas i Starość. Te ostatnie stają się udziałem jego wspólnego życia z Księżniczką. Towarzyszymy im do końca ich wędrówki. U jej celu pozostaje już tylko Czas, który też ma swój kres.

 • PRZESŁANIE

  Wyjątkowy tekst, który posługując się baśniową symboliką, ukazuje drogę pokonywaną przez każdego z nas w poszukiwaniu siebie i własnego miejsca w świecie. Dziecięca wrażliwość i wyobraźnia pomaga głównemu bohaterowi zmierzyć się z rzeczywistością dorosłych, która w końcu staje się i jego udziałem. Piękna metafora życia, które przeżyte w sposób pełny i świadomy, pozwala pogodzić się z jego nieuchronnym końcem.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2013

 • Nagrody i wyróżnienia

  nagroda w ww. Konkursie

 • Prapremiera

  Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, reż. Alina Moś-Kerger, marzec 2014

 • Premiera

  Teatr Czytelni Dramatu w Lublinie, reż. Daniel Adamczyk, luty 2015
  Białostocki Teatr Lalek, reż. Agnė Sunklodaitė, Jacek Malinowski, listopad 2017 (spektakl przygotowany we współpracy z trzema teatrami litewskimi: Wileńskim Teatrem Kameralnym, Kowieńskim Teatrem Lalek oraz Teatrem Lalek w Kłajpedzie)

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 35. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2013 r.)

Powrót do góry strony
Oval