Wróć

Opowieść o dziewczynce-wiewiórce

 • Autor/Autorka

  Jarosław Jakubowski

 • Wiek adresata

  od 6 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną, dramatyczną z elementami teatru formy

 • Opracowanie

  Joanna Żygowska

Tematy

  1. las
  2. dojrzewanie
  3. matka
  4. poetyckość
  5. rodzeństwo
  6. rodzina
  7. zwierzęta
  8. wsparcie
  9. przyjaźń
 • Obsada

  Opowiadacz, Drzewa, Dziewczynka-Wiewiórka, Ktoś, Mama Ktosia, Siostra Ktosia, Dusza Lasu, Cień

 • Streszczenie

  Pewnego dnia Ktoś spotkał w lesie Dziewczynkę-Wiewiórką. Nie umiał o niej opowiedzieć ani Mamie, która złościła się, bo samotne spacery dziecka o późnej godzinie są niebezpieczne, ani Siostrze – wątpiącej, że można być jednocześnie dziewczynką i wiewiórką. Myśl o niej ciągnęła go do lasu. Podczas kolejnego spotkania Dziewczynka-Wiewiórka zabrała Ktosia na niezwykłą wyprawę, podczas której spotkali niesamowita Duszę Lasu oraz Cień – istotę, która uruchamia w Ktosiu najgorsze lęki. Od tego momentu chłopiec się zmienił, stał się okrutny dla Mamy, Siostry, kolegów, koleżanek i nauczycieli. Dopiero, gdy groziło mu wyrzucenie ze szkoły, intuicyjnie, pobiegł po pomoc do lasu. Myślał, że spotka tam Dziewczynkę-Wiewiórkę. Wywołał ją jednak dopiero blask słońca odbity od łez Ktosia. Chłopiec uświadomił sobie, że jego zachowanie zostało spowodowane strachem, który rozbudził w nim Cień. Spotkanie z nim zostawiło w sercu ślad, którego nie można zmazać. Ktoś jednak postanowił naprawić relacje z Mamą i Siostrą. Przekonał je, by poszły z nim na łąką na skraju lasu, gdzie wszyscy spotkali Dziewczynkę-Wiewiórkę, a następnie udali się do domu, na wspólny obiad. Choć wszystko kończy się dobrze, w lesie Cień knuje już nowy plan. Poetycka opowieść o spotkaniu Ktosia z niezwykłą Dziewczynką-Wiewiórką pozwala się kwestionować – nie mamy pewności, co zdarzyło się na jawie, co we śnie, co w wyobraźni Ktosia.

 • PRZESŁANIE

  Dramat na różne sposoby przedstawia, czym dla dziecka jest spotkanie z nieznanym – z Dziewczynką-Wiewiórką, z niesamowitą Duszą Lasu i z groźnym Cieniem. Las został przedstawiony zarówno jako przestrzeń beztroskich zabaw, jak i miejsce zdobywania trudnych doświadczeń, które wpływają na dalsze życie. To także poetycka opowieść o poznawaniu siebie i swoich lęków, ale także o potędze wyobraźni, która pozwala doświadczać rzeczy niezwykłych.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2017

 • Nagrody i wyróżnienia:

  wyróżnienie w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 42. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2017 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony