Pan Wąsik
-
Autor/Autorka
Izabela Degórska
-
Wiek adresata
od 7 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową z elementami żywego planu
-
Rok powstania tekstu
2011
-
opracowanie
Joanna Sasiak-Kucharczak
Tematy
-
Obsada
Pawełek; Pan Wąsik; Mama; Pani Lorna; Patryk; Martynka; Tata; Pan Ederman
-
Streszczenie
Paweł jest nieśmiałym chłopcem, który ma problem z nawiązywaniem przyjaźni, przez co doskwiera mu samotność. Na dodatek jego tata uległ ciężkiemu wypadkowi i od paru miesięcy leży w śpiączce. Chłopcu bardzo brakuje ojca i nie potrafi uporać się z tęsknotą. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się z Panem Wąsikiem, kotem o nadprzeciętnych zdolnościach. Jego właścicielem jest schorowany Pan Ederman, który przebywając w szpitalu, oddaje pod opiekę kota mamie Pawła. Kot wprowadza chłopca w świat wyobraźni i czarów. Dzięki niezwykłym cechom Pana Wąsika, Paweł zdobywa sympatię rówieśników i pozbywa się swoich lęków. Chłopiec odzyskuje pewność siebie i Pan Wąsik może go opuścić, by pomagać innym dzieciom. Okazuje się, że kot miał rację, przekonując chłopca, że jego tata na pewno przebudzi się ze śpiączki i wróci do domu. Paweł jest szczęśliwy, ponieważ ma z powrotem przy sobie oboje rodziców, zyskał nowych przyjaciół i przeżył niesamowite przygody u boku niezwykłego kota.
-
PRZESŁANIE
Dramat ukazuje dwa, nie zawsze przenikające się, światy: dorosłego i dziecka. W tym drugim, rządzącym się prawami wyobraźni, pełnym wrażliwości, często dostrzega się rzeczy, które w pierwszym odrzuca się bądź bagatelizuje. Opowieść o dużych problemach małego chłopca… i kocie, który zna przepis na rozwiązanie każdego kłopotu.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2011
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 32. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2011 r.)