Wróć

Perły i szczypaki

 • Autor/Autorka

  Magdalena Mrozińska

 • Wiek adresata

  od 7 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną, lalkowo-dramatyczną

 • Opracowanie

  Malina Prześluga-Delimata

Tematy

  1. relacje
  2. konflikt
  3. samotność
  4. marzenia
  5. zmiana
  6. bohater
  7. zwierzęta
  8. bohaterka
  9. wsparcie
  10. wspomnienia
  11. przeszłość
  12. przygoda
  13. wyprawa
  14. strata
  15. przyjaźń
 • Obsada

  Żyrafa, Słoń, Smyrek (głos), Wódź Termitów, Sęp, Małpa

 • Streszczenie

  Na grzbiecie afrykańskiej Żyrafy Rafy zjawia się niespodziewanie Smyrek. Smyrek wcześniej mieszkał za uchem najlepszego przyjaciela Żyrafy, Słonia. Był świadkiem wielu przygód, jakie Słoń i Żyrafa przeżyli podczas spotkań Tajnego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Przeżyć. Rafa i Smyrek rozsiadają się pod baobabem i zanurzają we wspomnieniach o nieobecnym przyjacielu oraz o historii Stowarzyszenia. Bohaterowie założyli je, by przełamać wszechobecną nudę. Celem pierwszej wyprawy było Miasto Termitów. Słoń wywołał tam trzęsienie ziemi, za co podgryzły go wściekłe termicie szczypaki. Od tamtej chwili Szczypakami nazywane były złe przeżycia przyjaciół. Kolejną z ich przygód jest zwieńczone sukcesem wywoływanie deszczu i kąpiel w powstałym jeziorze. Dzięki temu Słoń odkrywa, czym jest pływanie. Od tego momentu przyjemne doświadczenia przyjaciele nazywali Perłami. Podczas następnej przygody poznają Sępa, który opowiedział im o lataniu. Stało się ono największym marzeniem Słonia. Bohater wpadł w obsesję, nie przyjął argumentów, że nie może latać. Wyśmiewany przez zwierzęta, ale opętany tylko jedną myślą, przystąpił do budowy słoniolotu. Między Żyrafą i Słoniem doszło do kłótni. Żyrafa, choć nie wierzyła w powodzenie misji, by uciszyć prześmiewców, rozsiewa plotkę, że odbył się udany lot próbny. Odtąd cała sawanna kibicuje Słoniowi, a on odczuwa ogromną presję. W końcu, w godzinie zero, Słoń, ku zaskoczeniu Żyrafy, naprawdę odlatuje. I nigdy nie wraca. W ostatniej podróży towarzyszy mu Smyrek. Słoń, nim rozstąpił się nad nim niebo, wyznał, że żałuje jedynie chwil, których nie spędził ze swoją przyjaciółką.

 • PRZESŁANIE

  W pędzie po przygody i marzenia warto czasem rozejrzeć się wokół, by uświadomić sobie, że to, co mamy tu i teraz jest cenne i wyjątkowe. Sztuka w zabawny i mądry sposób przybliża takie pojęcia jak wiara w drugiego człowieka, szczerość, prawdziwa przyjaźń oraz utrata.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszono do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2019

 • nagrody i wyróżnienia

  wyróżnienie w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 45. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2019 r.)

Powrót do góry strony