Autor:
Elżbieta Jodko-Kula
Streszczenie:
Akcja rozgrywa się późną wiosną na podwórku typowego miasteczka. Zaradny chłopiec Robert nie ma pieniędzy, by zaprosić dziewczynę do kina. Postanawia założyć firmę pomocy sąsiedzkiej. Do współpracy angażuje przyjaciół z podwórka. Dzieci wynoszą śmieci, robią zakupy, roznoszą mleko i gazety, wyprowadzają psy, zbierają złom i makulaturę. Sam Robert nie pracuje fizycznie, ale prowadzi księgę rachunkową. Zarobione pieniądze mają być dzielone pomiędzy wszystkich. Jednak okazuje się, że praca nie przynosi oczekiwanych zysków ani satysfakcji. Dawni przyjaciele nie mają nawet czasu na wspólną zabawę i rozmowę. Zaczęły liczyć się tylko pieniądze. Rodzice dzieci są przeciwni ich przemęczeniu, zaniedbywaniu obowiązków domowych i szkolnych. Podczas gdy Robert jest zaaferowany robieniem interesów, jego dziewczyna zaczyna spotykać się z Drągalem, który zawsze ma dla niej czas. Firma podupada. Robert postanawia więc zamknąć interes i oddać się zabawie.
Przesłanie:
Goniąc za pieniądzem i sławą zapominamy o tym, co naprawdę w życiu ważne. Zatraca się sens przyjaźni, miłości, dziecięcej radości. W życiu jest czas i na zabawę, i na pracę. Nie można przyspieszać biegu wydarzeń.
Wiek adresata:
od 8 lat
Obsada:
Robert; Piotrek; Marcin; Magda; Agata; Jaś; Asia; Joanna; Rafał; Starszy Pan; Starsza Pani; Matka Jasia
Zalecana na scenę:
dramatyczną, teatru telewizji
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1997
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Prapremiera:
Teatr TV, reż. Teresa Kotlarczyk, listopad 2000
Opracowanie:
Dominika Burek