Wróć

Piekło-Niebo

 • Autor/Autorka

  Maria Wojtyszko

 • Wiek adresata

  od 7 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną z elementami lalkowymi

 • Opracowanie

  Agata Drwięga

Tematy

  1. teatr
  2. humor
  3. podróż
  4. matka
  5. tęsknota
  6. ojciec
  7. miłość
  8. bohaterka
  9. dziecko
  10. strata
  11. przygoda
  12. śmierć
 • Obsada

  Tadzik, Mama, Renata, Święty Piotr, Sandalfon, Osmółka, Belzebub, Lucyfer, Bóg, Matka Boska, Mania; Role epizodyczne: Potępieniec 1, Potępieniec 2, Potępieniec 3, Grzesznik 1, Grzesznik 2, Grzesznica, Dziadek, Anioł, Aktor, Aktorka, Techniczny

 • Streszczenie

  Sztuka jest historią wymyśloną przez siedmioletniego Tadzika, który stracił mamę w wypadku samochodowym. Chłopiec wyobraża sobie jak Jola (DJ Daje Radę) najpierw staje przed obliczem Boga, a potem trafia do piekła, gdzie poznaje Osmółkę – zahukanego diabła-intelektualistę zaczytującego się w „Boskiej Komedii” Dantego. Jola obiecuje, że sprezentuje Osmółce serię przygód o Harrym Potterze w zamian za pokazanie jej wyjścia z piekła. Uciekinierzy przedzierają się przez kolejne kręgi, w których spotykają marudów, chałturników, a także rodziców. Okazuje się, że w piekle jest miejsce zarówno dla tych, którzy porzucili własne dzieci (ojciec Joli), jak i dla nadopiekuńczych despotów (diablica Mania – matka Osmółki). Zbiegom po piętach depczą Lucyfer i Belzebub, najważniejsze w piekle diabły, a także (wysłany przez Boga) archanioł Sandalfon. Okazuje się, że droga na ziemię wiedzie przez… zapadnię teatru lalek we Wrocławiu, a Jola, Osmółka i ich pościg docierają na miejsce w trakcie trwania spektaklu. Sytuacja staje się zagmatwana na tyle, że potrzebna jest interwencja Stwórcy i jego Małżonki. Maryja nalega, by Bóg uczynił wyjątek i pozwolił DJ-ce wrócić do dziecka, jednak Najwyższy ma lepszy pomysł. Pozwala Joli porozmawiać z Tadziem przez jej słuchawki. Kiedy nadchodzi ta chwila, synek prosi mamę, by jednak poszła do nieba i sobie odpoczęła „z aniołkami”. Zapewnia ją o swojej miłości, a także o tym, że ma dobrą opiekę.

 • PRZESŁANIE

  Dramat napisany lekkim i zabawnym językiem, pełen zwrotów akcji i nieoczekiwanych puent. Dzieciom może pomóc w uporaniu się ze śmiercią najbliższych. Rodzice, w poszczególnych postaciach, z pewnością dostrzegą własne, karykaturalnie zniekształcone, cechy. Ponadto dramat w zabawny sposób zapoznaje najmłodszych z, zakorzenionym w klasycznych tekstach naszej kultury, wyobrażeniem świata pozaziemskiego.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  od autorki

 • nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Główna w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2016/2017); Wrocławska Nagroda Teatralna (2017); Nagroda za najlepszy tekst na III Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu; Wyróżnienie na XXI Festiwalu Korczak (2017)

 • rok powstania tekstu

  2016

 • prapremiera

  Wrocławski Teatr Lalek, reż. Jakub Krofta, grudzień 2016

 • Lokalizacja

  Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” oraz 43. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2018 r.)

Powrót do góry strony