Wróć

Pierścień Czarodzieja

 • Autor/Autorka

  Andrzej Żak

 • Wiek adresata

  od 6 lat

 • Opracowanie

  Justyna Gołęcka

 • Streszczenie

  Tuż przed zaśnięciem 6-letni Miki opowiada Rabarbarowi historię o swoim ojcu, czarodzieju. Rabarbar daje się podejść i planuje, w co zamieni wychowawcę i dyrektora domu dziecka, w którym mieszkają. Chwilę później zjawia się tata-czarodziej i oddaje Mikiemu swój magiczny pierścień spełniający trzy życzenia. Chłopiec przełyka łzy, bo najbardziej na świecie brakuje mu obecności rodziców.

  Historia jest powodem do szkolnej bójki między Mikim, Rabarbarem a Górką, który podsłuchiwał rozmowy kolegów poprzedniej nocy. Sprawa pierścienia jest tajemnicza, ale cała trójka wierzy w jego magiczną siłę. Postanawiają wypróbować jego właściwości najpierw na sobie ‒ wykazując nieprzeciętny talent wokalny na lekcji muzyki ‒ później na nauczycielce, zamieniając jej głowę w owczy łeb. Ostatnie życzenie spełniają na stołówce, gdzie skromny obiad złożony z grochówki zamienia się w stoły uginające się od mięsa i piętrowych tortów. Zabawa nie trwa długo. Miki zostaje wezwany do dyrektora. Przyparty do muru chłopiec przyznaje, że historię zmyślił, a pierścień zrobił z kawałka metalu. Mimo to wiara w magię pierścienia pomaga Górce poczuć się lepiej podczas wysokiej gorączki.

 • PRZESŁANIE

  Wyobraźnia i mocne przekonanie o skuteczności rzeczy i środków, które stosujemy, pozwala przezwyciężyć poczucie samotności. Przyjaźń jest możliwa, nawet między największymi wrogami.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 1992 roku

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony