Autor:
Stanisław Grabowski
Streszczenie:
Akcja sztuki rozgrywa się w latach 1952-53. Janek i Rysiek uczestniczą w obozie harcerskim. Wypływają wspólnie na wyspę, która mieści się niedaleko ich obozowiska. Janek znajduje tam stary pistolet. Nie mówiąc o nim koledze, zabiera go ze sobą. Chłopcy wracają do domów. Ojciec Janka niesłusznie przebywa w więzieniu z powodów politycznych. Matka chłopca chce go odwiedzić, ale utrudnia jej to prokurator. Od tej chwili chłopak cały czas myśli o tym, jak zemścić się na mężczyźnie. Często rozmawia ze Śliwińskim, starszym mężczyzną, który opowiada mu różne fakty z historii. Również dzięki niemu Janek poznaje Anetę, niepełnosprawną dziewczynkę. Zaprzyjaźnia się z nią i wyjawia jej sekret związany z prokuratorem. Dziewczyna próbuje go odwieść od chęci zemsty, jednak chłopak bierze znaleziony pistolet i idzie do parku, przez który prokurator codziennie chodzi do pracy. Namierza go, ale w ostatniej chwili opuszcza rękę.
Przesłanie:
Sztuka jest swoistą lekcją historii. Pokazuje realia życia w PRL-u, przypomina też historię niedawnej wojny. Głównemu bohaterowi trudno zaakceptować czasy, w których żyje. W trudnych chwilach ocalającą moc ma więź przyjaźni.
Wiek adresata:
od 14 lat
Obsada:
Janek; Rysiek; prokurator; Śliwiński; matka Janka; siostra Janka; Aneta; matka Anety; brat Anety; koledzy Janka
Zalecana na scenę:
teatru telewizji
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2000
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie II stopnia w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - materiał archiwalny (dostępny na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)
Opracowanie:
Joanna Sasiak