Proste
-
Autor/Autorka
Maciej Kałach, Adam Biernacki
-
Wiek adresata
od 13 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną, teatru telewizji
-
opracowanie
Dorota Mentecka
-
Obsada
Artur; Włóczęga
-
Streszczenie
Siedemnastoletni Artur ucieka z domu. Chce jechać do Paryża. Jest pod wrażeniem poezji swojego imiennika Artura Rimbauda. Zatrzymuje się na nocleg w opuszczonym, zrujnowanym mieszkaniu. Spotyka tam włóczęgę, który kiedyś postąpił podobnie jak Artur – uciekł z domu. Brał później narkotyki i wiódł tułaczy żywot. Chłopak zostaje z nim przez pewien czas. Mężczyzna jest chory, prawdopodobnie na AIDS. Artur tłumaczy swoją ucieczkę poezją, włóczęga śmieje się z niedojrzałości i braku wyobraźni obu Arturów. On sam uciekł, ponieważ nikt się nim nie interesował, rodzice byli pełni nienawiści, a gdyby tylko go szukali, wróciłby. Recytuje chłopakowi swoją poezję. Dostaje ataku choroby. Ostatnia przestroga dla Artura brzmi: zapamiętaj, ja to ty. Artur idzie po pomoc. Kiedy wraca, mężczyzny nie ma. Artur zastaje tylko buty i cylinder, w których włóczęga recytował wiersze. W cylindrze znajduje swój plakat z panoramą Paryża. Recytuje „Statek pijany” – tekst, który mężczyzna wyrwał z książki i zostawił dla niego. Chłopak podpala plakat, książkę z poezją Rimbauda i ubranie. Odchodzi.
-
PRZESŁANIE
Spotkanie z włóczęgą uświadamia bohaterowi, że ucieczka z domu kończy się zwykle samozniszczeniem i degeneracją a nie wielką przygodą. Rada człowieka, którego do opuszczenia domu zmusiły okoliczności, a nie poetycki kaprys, okazuje się zbawienna.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2004 roku
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)