Wróć

Puste ulice

  • Autor/Autorka

    Janusz Jezierski

  • Wiek adresata

    od 9 lat

  • Opracowanie

    Emilia Gałczyńska

  • Streszczenie

    Akcja rozpoczyna się w scenerii podwórkowej. Przy trzepaku i śmietniku pojawiają się postaci chłopców-żołnierzy, którzy są posłuszni Marszałkowi. Każdy z nich pełni inną funkcję. Chorąży, Sierżant, Plutonowy oraz Kapral meldują przyniesienie znalezionych petard. Chłopcy wykorzystują je w akcji przy ulicy Solnej. Chorąży wykazuje się ogromną odwagą, ponieważ zrzucił z dachu pierze z czterech pierzyn. Postaci wykonują wszystkie polecenia „ku chwale Ojczyzny”. Szeregowy jest jedynym, który zastanawia się nad celowością powierzonych misji i nieustannie zadaje Marszałkowi pytanie: „Po co nam pusta ulica?”. Nikt nie zna odpowiedzi. Chłopcy straszą ludzi petardami w przejściach podziemnych, ich zachowanie nie różni się wiele od zwykłych aktów wandalizmu. Każdy z nich tylko marzy i liczy na kolejny awans. Nominację można jednak stracić w bardzo szybkim tempie. Codziennie ktoś inny jest mianowany lub degradowany. Widząc co się dzieje, Szeregowy postanawia odejść. Po wielu latach spotyka Marszałka. Były Szeregowy ‒ obecnie nauczyciel ‒ prosi znajomego o przysługę i pozostawia spisaną „ofertę”. Ten wyśmiewa kolegę i stwierdza, że z drużyny nie odszedł, ale został wyrzucony. Bohaterowie rozstają się, a Marszałek na pozostawionej kartce odnajduje napisany przez Szeregowego wiersz.

  • PRZESŁANIE

    Ludzie, pragnąc awansu oraz nobliwej pozycji w świecie, potrafią zapomnieć o tym, co najważniejsze. Aby zdobyć więcej pieniędzy lub lepsze stanowisko, wykorzystują innych lub nawet ich krzywdzą. Warto mieć odwagę, aby się temu sprzeciwić i żyć zgodnie z własnym sumieniem.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 1994 roku

  • Nagrody i wyróżnienia

    wyróżnienie honorowe w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony