Autor:
Michał Kalicki
Streszczenie:
Rodzina Karaluchów przypadkowo przeprowadza się z luksusowego hotelu do domu na przedmieściach. Żyją w przekonaniu, że możliwa jest symbioza z ludźmi. Robaki sprzątają okruszki porozrzucanego jedzenia. Pewnego dnia w pajęczą sieć zaplątał się motyl, w którym zakochał się karaluch Romek. Umawiają się na spotkanie. Wujek Romka opowiada przygody miłosne z czasów swojej młodości, jednocześnie przestrzegając przed niebezpieczeństwem związków z innymi gatunkami. Największym uczuciem darzył Muchę, z którą niespodziewanie spotyka się podczas spaceru. Rodzina Karaluchów nie chce słuchać przestróg sąsiada Prusaka. Łakomy Klemens zjadł rozsypaną trutkę na owady, myśląc, że jest to oranżada podarowana przez dzieci. Ludzie wystraszeni obecnością insektów stosują środki owadobójcze i na skutek ich działania wszystkie owady zmuszone są opuścić dom. Przenoszą się do kłody na łące, poleconej im przez motyla - przyjaciela Romka.
Przesłanie:
Człowiek nie do końca potrafi żyć w symbiozie z naturą. Owady, pasożyty i szkodniki to jego odwieczni wrogowie. Toczy z nimi zawziętą walkę, chociaż nie może się ona zakończyć sukcesem którejkolwiek ze stron.
Wiek adresata:
od 5 lat
Obsada:
Rodzina Karaluchów (Romek, Klemens, Wujek, Mama); Motyl Julcia; Prusak; Bielinek; Mucha; ludzkie głosy; głos pająka
Zalecana na scenę:
dramatyczną
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2004
Nagrody i wyróżnienia:
wyróżnienie w ww. Konkursie
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - materiał archiwalny (dostępny na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)
Opracowanie:
Dominika Burek