Rozpuszczalnik
-
Autor/Autorka
Piotr Bulak
-
Wiek adresata
od 15 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
opracowanie
Dominika Zaborowicz
-
Obsada
Mocny (15-18 lat); Ewrydż (15-17 lat); Słaby (15-16 lat)
-
Streszczenie
Korzystając z nieobecności rodziców, Mocny zaprasza do domu kolegów. Razem ze Słabym i Ewrydżem całymi godzinami nie robią nic konstruktywnego, za to bezmyślnie gapią się w telewizor, choć jak zauważył Mocny „telewizja to rozpuszczalnik, który rozpuszcza wrażliwość”. Wydaje się, że w chłopcach wrażliwość rozpuściła się już dawno, ich zachowanie dalekie jest od poprawnego. Piją alkohol, oglądają pornograficzne filmy, ekscytują się niezwykle brutalnymi grami komputerowymi i makabrycznymi wiadomościami w TV, nieustannie przeklinają. Chłopcy nie widzą w tym nic złego, cytując Ewrydża: „średnio statystycznie każdy tak mówi”. Pomimo całej ich wulgarności, bywa że któryś z nich rzuci jakieś ciekawe i niezwykle trafne spostrzeżenie na temat otaczającej go rzeczywistości. Najbardziej ambitny z całej trójki wydaje się Słaby. Jego pasją jest film, marzy mu się scenopisarstwo, bo jak mówi: „Trza mieć marzenia; coś osiągnąć”. Na razie kolekcjonuje doświadczenia, bo według niego prawdziwy scenarzysta zna życie. Wąchanie rozpuszczalnika miało być jednym z tych doświadczeń. Okazało się ostatnim.
-
PRZESŁANIE
Ta naszpikowana licznymi wulgaryzmami sztuka stanowi odbicie zachowań dzisiejszej młodzieży; straszne to, ale niestety prawdziwe. Wiadomo, nie wszyscy, ale dużo młodych ludzi, zachowuje się bezmyślnie, szukając wzorców w brutalnych filmach akcji czy w wirtualnym świecie gier. Wszystkie używki imponują i stanowią pożądany dodatek do życia. Niestety często kończy się to tragedią. Ta sztuka to przestroga.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2007
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)