Wróć

Rozy

 • Autor/Autorka

  Paulina Jarząbek

 • Wiek adresata

  od 13 lat

 • Zalecana na scenę

  dramatyczną

 • Opracowanie

  Joanna Żygowska

 • Obsada

  Rozy, Marek, Adam, Marta

 • Streszczenie

  Dwaj maturzyści, Marek i Adam, chodzą po opuszczonych ruinach w poszukiwaniu pokemonów. Niespodziewanie Marek wpada do komnaty śpiącej księżniczki, Rozy, i w ten sposób budzi ją ze snu. Przestraszony ucieka, a po drodze gubi telefon. Gdy wraca po urządzenie, raz jeszcze spotyka dziewczynę, która traktuje go jak księcia z bajki, który zdjął z niej klątwę. Rozy spała ponad 400 lat i czekała na wybawiciela – przyszłego męża. Chłopak uznaje ją za wariatkę, ale z litości zaprasza do domu i zgadza się jej pomóc. Kolejny akt przedstawia życia Marka i Rozy po kilku miesiącach. Chłopak robi z dziewczyny gwiazdę mediów społecznościowych, portali plotkarskich, księżniczkę-celebrytkę. Rozy się na to godzi, ponieważ uważa, że jej przeznaczeniem i drogą do szczęścia jest podporządkowanie się wybawcy. Rozmowa z Martą, macochą Marka, uświadamia jej jednak, że nie musi respektować zasad, które poznała jako dziecko, jest wolna i może sama o sobie decydować. Dziewczyna postanawia uciec. W trzecim akcie poznajemy jej historię po 10 latach. Rozy prowadzi agencję modelek Księżniczka, przez którą pomaga innym. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na rozmowie i kontakcie z ludźmi w świecie realnym. Po latach Rozy spotkała także Marka, jednak ich historia nie mogła już mieć bajkowego happy endu, skończyła się zupełnie inaczej.

 • PRZESŁANIE

  Historia Rozy skłania do zastanowienia czy istnieje coś, co determinuje los poszczególnych jednostek (przepowiednia, tradycja, czyjaś decyzja), kto lub co może decydować o życiu innych. Zostają także postawione pytania o dorosłość, odpowiedzialność za siebie i innych, o dzisiejsze rozumienie figury księżniczki, roli magii w życiu, co tak naprawdę przyciąga nas do innych i czym jest szczęśliwe zakończenie.

 • Źródło pochodzenia tekstu:

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2017

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony