Rybi Ogon, czyli Gęsia Skórka
-
Autor/Autorka
Urszula Kozioł
-
Wiek adresata
od 12 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
Opracowanie
Aleksandra Wisniewska
-
Obsada
Pan Grajek; Frania; Kajtek; Babka Fela; Tolek; Polek; Pani Pudernica; Dziewczęta; Chłopcy; Dwa oprychy; Żurnaliści
-
Streszczenie
Mama Frani i Kajtka zaginęła w USA, gdzie pojechała szukać pracy. Rodzinie zaczęło się źle wieść. Tata dzieci, Pan Grajek, zwariował po stracie żony. Uważa, że Frania to jego dawna żona i próbuje ożenić się z nią ponownie. Dziewczyna jest bardzo wystraszona i planuje ucieczkę. Niektórzy jej rówieśnicy mają problemy innego rodzaju – narkotyki i alkohol. Brat Frani chorobliwie się objada – jest to reakcja na problemy w rodzinie. Pewnego dnia napadają Kajtka dwa oprychy. Pomagają mu jednak Tolek i Polek, zawadiaki o dobrym sercu. Postanawiają również ocalić Franię przed zapędami jej ojca. Wymyślają przebranie, dzięki któremu ojciec jej nie pozna. Sprawą Frani interesuje się również nauczycielka, Pani Pudernica. Odnajduje ona mamę dzieci. Okazuje się, że Pani Grajek miała w USA wypadek, na skutek którego straciła pamięć. Powoli wraca do zdrowia i przypomina sobie o dzieciach i Polsce. Dobre wieści cofają szaleństwo Pana Grajka. Sytuacja rodziny Grajek zmienia się na lepsze. Widzem i komentatorem zdarzeń jest babcia Fela, cały czas obecna na scenie.
-
PRZESŁANIE
Chociaż młodzieżowa gwara, którą posługują się bohaterowie jest już odrobinę archaiczna, to jednak problemy pozostają aktualne. Brak pieniędzy, wyjazdy w poszukiwaniu pracy, samotni rodzice, narkotyki – to realistyczne sceny z życia codziennego wielu polskich rodzin. Na szczęście zawsze są ludzie, którzy chcą bezinteresownie pomóc.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1994
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)