Samobajka
-
Autor/Autorka
Małgorzata Kamińska-Sobczyk
-
Wiek adresata
od 5 lat
-
Zalecana na scenę
lalkową
-
Opracowanie
Aleksandra Wiśniewska
-
Obsada
Mama; Tata; Dziecko Jaś; Mysz Aurelia; Chomik Bazyli; Szczur Euzebiusz; Tata – szczur
-
Streszczenie
Mama, Tata i Jaś żyją w supernowoczesnym mieście. Jego mieszkańcy mają wspólne potrzeby, które zaspokajają odpowiednie urządzenia. Nie ma tam miejsca na indywidualne pragnienia. Rodzice stosują wobec Jasia metodę samowychowania, czyli zupełnie się nim nie zajmują. Chłopiec jest samotny i nudzi się. Pewnego dnia trafia w domu na trzy gryzonie – Mysz, Chomika i Szczura – które szukają nowego miejsca do zamieszkania. Zwierzątka okazują się bardzo towarzyskie i zaprzyjaźniają się z Jasiem. Po raz pierwszy w życiu Jaś ma towarzyszy do zabawy. Gryzonie gubią w kuchni szkatułkę z tajemniczym ziarnem. Znajduje ją Mama. Myśli, że to lekarstwo. Szczur próbuje odzyskać szkatułkę, niestety nie udaje mu się. Tata połyka jedno z ziaren, biorąc je za tabletki na uspokojenie. Okazuje się, że mają one zupełnie inne działanie. Powodują zamianę w gryzonia. Tata staje się szczurem. Bardzo chce powrócić do ludzkiej postaci. Aby tak się stało, Mama i Tata muszą obiecać, iż będą od tej pory zajmować się swoim synem. Ta obietnica oraz pocałunek Mamy przywracają Tacie dawną postać. Od tej pory rodzice i Jaś będą tworzyć kochającą się rodzinę.
-
PRZESŁANIE
We współczesnym świecie, gdy ludzie pochłonięci są karierą, dążeniem do sukcesu, tłumi się potrzebę bliskości. Najbardziej cierpią na tym dzieci – samotne i znudzone.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1995
-
prapremiera
Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku, reż. Małgorzata Kamińska-Sobczyk, czerwiec 1997
-
premiera
Teatr Maska w Rzeszowie, reż. Małgorzata Kamińska-Sobczyk, wrzesień 2000,
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, reż. Małgorzata Kamińska-Sobczyk, styczeń 2003 -
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)