Skąd się bierze wiatr?
-
Autor/Autorka
Marek Wrona
-
Wiek adresata
od 8 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną lub lalkową
-
Opracowanie
Stanisław Kandulski
-
Obsada
Zając; Wiewiórka; Bocian; Jeż; Szczur; Baranek; Niedźwiedź
-
Streszczenie
Bajka przedstawia perypetie i problemy bohaterów poprzedzające lokalny konkurs poezji i piosenki zorganizowany przez Bociana. Liczne zwierzęta chcące wziąć w nim udział opracowują własne utwory. Układając je, nie szczędzą złośliwości konkurentom, nie ukrywają osobistych antypatii. Ukazanych zostaje szereg postaw: Wiewiórka z malowanym ogonem wygłasza peany o swej cudowności, Szczur snuje marzenia o lataniu, Jeż jest sfrustrowany brakiem rymów. Zwierzęta powtarzają sobie nawzajem Wielką Tajemnicę o Baranku, który zapomniał o własnych imieninach. Wyjątkowy jest Zając, który jako jedyny stara się zachować uczciwie w stosunku do reszty. Obocznymi wątkami historii są: zagadka dryfującego nad ziemią śpiącego Niedźwiedzia oraz filozoficzna kwestia pochodzenia wiatru. Rozwiązaniem akcji jest sam konkurs, który przebiega pomyślnie do momentu pojawienia się niechcianego Niedźwiedzia. Jednak, ku zdziwieniu zebranych, ten okazuje się całkiem przyjazny, poza tym pisze świetną poezję. Wygrywa konkurs, a główną nagrodą obdarowuje zapomnianego solenizanta.
-
PRZESŁANIE
Rywalizacja to moment kiedy na wierzch wychodzą wszystkie cechy charakteru. Czy w wyścigu po nagrodę potrafimy się wspierać i nie zapominać o elementarnych wartościach?
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 1996
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)