Wróć

Sklep z zabawkami. Zupełnie inna historia

  • Autor/Autorka

    Krystyna Jakóbczyk

  • Wiek adresata

    od 8 lat

  • Opracowanie

    Sandra Lewandowska

  • Streszczenie

    Świat przedstawiony w dramacie jest na poły realistyczny, a na poły fantastyczny. Julia z córką Anną próbują dotrzeć do schroniska w górach. Ania niechętnie reaguje na wspólne aktywności i zdaniem Julii nie jest „idealnym dzieckiem”. W czasie przerwy na posiłek mija je Biały Królik, ostrzegając przed Czarną Królową. Julia nie potrafi powstrzymać ciekawości i jej wzrok spotyka się ze wzrokiem Królowej, co zsyła na młodą matkę udrękę. Bohaterki trafiają do sklepu z zabawkami, gdzie można nabywać dzieci-lalki. Julia pod wpływem czarów Królowej pragnie nowego, idealnego dziecka. Ostatecznie żadne z trójki wybranych dzieci nie spełnia jej oczekiwań, więc po kolei składa reklamacje. Każda wymiana dziecka-lalki powoduje, iż bohaterka zaczyna się starzeć. Anna zostaje sama w sklepie. Od Sprzedawcy dowiaduje się, że Czarna Królowa łowi ludzkie serca, więc rusza na poszukiwanie matki. W wyprawie towarzyszy jej Biały Królik, a po drodze spotykają tajemnicze postaci. Czarna Królowa dostrzega odwagę i czułość Anny, postanawia jej pomóc. Dziewczyna spotyka Julię, która jest już staruszką, jej młodość została zamknięta w lustrze. Aby odzyskać młodą mamę, trzeba umieścić ją w zwierciadle. Julia wraca, ale ceną odzyskania młodości jest zatrzymanie Anny w sklepie, w którym panuje teraz remanent. Po roku Julia z mężem wraca do sklepu w poszukiwaniu córki. Dostają drugą szansę – przechodzą z Pierrotem etap raczkowania i chodzenia. Kiedy bohater wbiega za lustro, zza niego wygląda już Anna.

  • PRZESŁANIE

    Sztuka porusza temat tego, jak trudne bywa rozważne podejmowanie decyzji. Pokazuje, że to, co na pierwszy rzut oka wydaje się idealne, nie zawsze takie musi być. Kierowanie się odwagą i miłością pomaga odnaleźć się w świecie zawiłych relacji, próżności i chwilowych zachwytów tym, co tak naprawdę jest nieosiągalne albo zwyczajnie nie istnieje.

  • Źródło pochodzenia tekstu

    zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 1996 roku

  • Nagrody i wyróżnienia

    nagroda w ww. Konkursie

  • Lokalizacja

    Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – materiał archiwalny (dostępny tylko na miejscu w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)

Powrót do góry strony