Autor/Autorka
Anna Bocian-Czyż
Wiek adresata
od 5 lat
Zalecana na scenę
lalkową
opracowanie
Zofia Jakubowska
Tematy
Obsada
Ślimaczek; Zmorka; Krecia; Pani Straszna; Czarownica; postaci pozbawione głosu (Wierne Sługi) Biały; Czerwony; Czarny
Streszczenie
Na brzegu lasu Ślimaczek sprząta swój dom. Zmorka mówi, że starała się być grzeczna. Widać obrazy z jej wyobraźni – krzyczącą Panią Straszną. Ślimaczek mówi Zmorce o Czarownicy, która może jej dać olej do głowy. Czarownica oświadcza, że pomoże Zmorce, jeśli ta wykona pewne zadania. W nocy Krecia (miniaturka Zmorki ofiarowana jej przez zmarłą mamę) zastępuje w pracach dziewczynkę, która śni u Ślimaczka o Pani Strasznej. Następnego dnia przez las przechodzi wycieczka dzieci strofowanych przez Panią Straszną. Zmorka wraca do Czarownicy, która jest z niej zadowolona. Wokół uwijają się Wierne Sługi wiedźmy – Czarny i Czerwony (Noc i Wschodzące Słońce). W dzień, podśpiewując, pracuje Zmorka, w nocy pomaga jej Krecia. Czarownica wynagradza Zmorkę. Przed spotkaną w lesie Panią Straszną ratuje Zmorkę czaszka wypełniona płonącym olejem. Połowa Pani Strasznej trafia do kotła Czarownicy. Krecia i Zmorka idą opowiedzieć wszystko Ślimaczkowi.
PRZESŁANIE
Opowieść o szacunku dla drugiego człowieka, niezależności i nonkonformizmie, które mogą pomóc w znalezieniu wyjścia z trudnej sytuacji.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2002
Nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie finansowe w ww. Konkursie
Prapremiera
Teatr Animacji w Poznaniu, reż. Janusz Ryl-Krystianowski, listopad 2003
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 18. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2003 r.)