Autor/Autorka
Robert Jarosz
Wiek adresata
od 15 lat
Zalecana na scenę
dramatyczną, lalkową
Opracowanie
Izabella Beata Nowacka
Tematy
Obsada
Ojciec, Córka, Zły Czarodziej, Pogodynka, Dziennikarz, Srebrny, Złota.
Streszczenie
Tekst można podzielić na dwie przenikające się części, w których świat baśniowy przeplata się z rzeczywistością, a opowieść ze wspomnieniami. Ojciec wraz z córką, uzupełniając się wzajemnie, snują historię dwójki dzieci mieszkających samotnie na wyspie. Całość komentuje Zły Czarodziej, który przy pomocy sztucznego zwierciadła dobro i piękno zamienia w zło i szkaradę, prawdę w oszczerstwo. Jakiego spustoszenia może dokonać kawałek takiego lustra w ludzkim oku? Opowiadana baśń wnika w realny świat, przeistaczając się momentami w smutną, a gdzie indziej znowu tchnącą nadzieją, historię chłopca – Hansa Christiana Andersena. Kim był i jak wyglądało życie jednego z największych twórców literatury dla dzieci?
PRZESŁANIE
„Nie istnieje inny diabeł prócz tego, który mieszka w naszych sercach.” Wszyscy zbudowani jesteśmy z klocków, które osobiście zbieramy lub otrzymujemy od innych. Nierzadko z pozoru banalne sytuacje czy też przypadkowo napotkani ludzie zmieniają zarówno nasz świat, jak i nas samych. Pozostawiają nieodwracalnie odciśnięte ślady w sercu. Umiejętność odróżniania dobra od zła jest jedną z najtrudniejszych sztuk, której uczymy się przez całe życie.
Źródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2012
Nagrody i wyróżnienia:
nagroda w ww. Konkursie
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 33. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2012 r.)