Autor/Autorka
Malina Prześluga
Wiek adresata
od 14 lat
Zalecana na scenę
dramatyczną
Opracowanie
Joanna Sasiak-Kucharczak
Tematy
Obsada
Chłopak; Dziewczyna / Matka / Majka
Streszczenie
Dramat jest w znacznej części monologiem głównego bohatera, który odgrywając poszczególne sceny, przedstawia także swoje poglądy i stosunek do życia. Poznajemy historię Chłopaka, który ulegając poważnemu wypadkowi, zostaje sparaliżowany i skazany na wózek inwalidzki. Nowa sytuacja wpływa na jego relacje z najbliższymi. Matka staje się przede wszystkim jego niańką, a dziewczyna odwiedza go już tylko z litości. Kolejne sceny ukazują codzienne zmaganie się z chorobą, z uciekającymi spojrzeniami napotkanych ludzi, brakiem zrozumienia i tęsknotą za życiem sprzed wypadku. Jego światem staje się nieograniczona wyobraźnia, dzięki której może przeżyć rzeczy, o których nie śni się nawet ludziom zupełnie zdrowym. Bohater świadomie i z dużym dystansem odnosi się do siebie i innych.
PRZESŁANIE
W życiu – w odróżnieniu od filmu – nie można niczego zatrzymać w stopklatce. Dla głównego bohatera jest nią moment wypadku, który na zawsze przewartościowuje i zmienia jego życie. Coraz częściej realny świat postrzegamy przez pryzmat filmów czy gier komputerowych, niekiedy potrzebny jest moment zatrzymania się, by dostrzec, że rzeczywistość rządzi się zupełnie innymi prawami.
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2011
nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie w ww. Konkursie
rok powstania tekstu
2011
prapremiera
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, reż. Łukasz Chrzuszcz, styczeń 2015
premiera
Teatr Powszechny w Łodzi, reż. Jakub Zubrzycki, kwiecień 2015
Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, reż. Alina Moś-Kerger, maj 2017
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, reż. Agnieszka Baranowska, listopad 2017
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 32. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2011 r.)