Szklana Góra
-
Autor/Autorka
Bogumiła Rzymska
-
Wiek adresata
od 6 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną
-
Opracowanie
Malina Prześluga
Tematy
-
Obsada
Król; Królowa; Królewna; Mag; Niania; Książę z Wysp; Potwór; Rajski Ptak; Aktor I; Aktor II; Aktor III
-
Streszczenie
Królowi rodzi się córka. Mag podpowiada mu, by nazwał ją Królewskim Synem. Po pewnym czasie dorosła już Królewna musi dokończyć przygodę swojego ojca i wyruszyć na Szklaną Górę. Król kiedyś prawie na nią dotarł: wycieńczyła go dopiero walka z Władcą Wysp. Teraz jego córka ma iść na spotkanie z wrogiem, synem Władcy, by odkryć Trzy Wielkie Tajemnice. Królewna, obładowana przedziwnymi wynalazkami, wyrusza w drogę. W nocy napada na nią Książę z Wysp, biorąc ją za mężczyznę. Walczą, w końcu jednak razem wyruszają na podbój Góry. Gdy wynalazki zawodzą, zdobywają szczyt dzięki czarom. Spotykają potwora, który porwał pisklę Rajskiego Ptaka, chcąc w zamian złote jabłko. Ratują pisklę i rzucają jabłko tak, żeby potwór za nim gonił. Potwór jest stajennym zaczarowanym przez Maga, z którym mieli się podzielić zyskiem z jabłka. Mag jednak oszukał i teraz potwór go ściga. Książę pojawia się na zamku – poprowadziło go toczące się jabłko. Królewna odkrywa Wielką Tajemnicę – kocha Księcia z Wysp!
-
PRZESŁANIE
Ludźmi kierują nieprzewidziane koleje losu. Nie można decydować o czyimś przeznaczeniu, a Tajemnica Szklanej Góry jest dla każdego inna. W tej baśni jest wielki optymizm – do prawdziwej miłości i szczęścia wbrew wszelkim regułom fizyki poprowadzi Złote Jabłko. Trzeba tylko mieć odwagę za nim pójść.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2003
-
nagrody i wyróżnienia
wyróżnienie honorowe w ww. Konkursie
-
prapremiera
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, reż. Mariola Ordak-Kaczorowska, wrzesień 2007
-
premiera
Teatr Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej, reż. Janusz Ryl-Krystianowski, listopad 2016
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 19. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2004 r.)