Sztuka bez babci
-
Autor/Autorka
Beniamin Bukowski
-
Wiek adresata
od 5 lat
-
Zalecana na scenę
dramatyczną, lalkowa
-
opracowanie
Agata Drwięga
Tematy
-
Obsada
To/ Róża, Samuel, Kociokruk, Znikacz, Arcyspieniężacz, Matylda, Zabierająca
-
Streszczenie
Ta historia jest opowieścią Samuela – dwunastoletniego chłopca. Zaczyna się w chwili, kiedy To (pięcioletnia dziewczynka) traci babcię. Pewnego dnia budzi się i nigdzie nie może jej znaleźć. Ma pretensje do opowiadacza, który tak ułożył narrację jej życia. Samuel powołuje do istnienia Znikacza – stwora, któremu wydaje się, że każdego wieczora odchodzi po to, by następnego dnia ktoś inny wszedł w jego ciało oraz Krukota (To chciała mieć zwierzątko, ale nie mogła się zdecydować czy woli kruka, czy kota). Towarzysze wspólnie wyruszają na wyprawę poszukiwawczą babci. Trafiają do sklepu Arcyspieniężacza – paskudnego typa wszędzie wietrzącego okazję do biznesu. Mają nadzieję na odzyskanie zguby, ale jej nie znajdują. Rozczarowani towarzysze trafiają wreszcie na plażę, gdzie spotykają Zabierającą – to ona jest odpowiedzialna za zniknięcie staruszki. Kobieta wyjaśnia dziewczynce, że chociaż statek jej babci odpłynął, ona już zawsze będzie przy To, będzie częścią jej opowieści życia. Zabierająca przypomina To jej imię – Róża. Dziewczynka wraca do swojego pokoju, gdzie ponownie spotyka Samuela – ponieważ oboje czują się samotni, postanawiają zostać bratem i siostrą. Bo w opowieściach wszystko jest możliwe – zwłaszcza kiedy sami je tworzymy.
-
PRZESŁANIE
Metaforyczna opowieść o niezgodzie dziecka na śmierć ukochanej osoby pokazuje jeden z wielu sposobów na oswojenie straty. Dramat zawiera też refleksje dotyczące istoty i sensu życia, a także przesłanie, według którego w naszym życiu może wydarzyć się wszystko, o ile tak postanowimy.
-
Źródło pochodzenia tekstu
zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2016 roku
-
Nagrody i wyróżnienia
II nagroda w ww. Konkursie
-
Prapremiera
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, reż. Tomasz Kaczorowski, listopad 2018
-
Lokalizacja
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 40. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2016 r.), nakład wyczerpany