Wróć

Torba

 • Autor/Autorka

  Karolina Kaleta

 • Wiek adresata

  od 9 lat

 • Zalecana na scenę

  lalkową

 • Opracowanie

  Agata Drwięga

Tematy

  1. humor
  2. relacje
  3. konflikt
  4. marzenia
  5. zauroczenie
  6. przedmioty
  7. zmiana
  8. wsparcie
  9. współpraca
  10. szkoła
 • Obsada

  Butelka, Chustki, Długopis, Portfel, Klucze, Telefon

 • Streszczenie

  Rzecz dzieje się w torbie-plecaku szkolnym dziewczynki. Do poukładanej rzeczywistości mieszkających tam przedmiotów nagle wkracza arogancki i zarozumiały Telefon, który chce wprowadzić własne zasady. Nowy przybysz imponuje zwłaszcza Portfelowi i Długopisowi, którzy usiłują podnieść własny prestiż w grupie walcząc o uznanie nowego kolegi. Inaczej reagują Klucze – do tej pory niepodzielnie panujące – nie mają zamiaru dzielić się z nikim władzą ani autorytetem i przy pierwszej nadarzającej się okazji postanawiają pokazać Telefonowi miejsce w szeregu rozbijając jego ekran brelokiem. Nie dopuszcza do tego zakochana w smartfonie Butelka, jednak jej miłość i poświęcenie zostają brutalnie odrzucone – Butelka jest plastikowa i tania, co zdaniem płaskiego i nowoczesnego smartfona dyskwalifikuje ją jako potencjalną dziewczynę. W wyniku szarpaniny i wybuchu (czy raczej rozlewu) emocji przez Butelkę, torba zostaje zalana wodą, co kończy się tragicznie dla paczki Chusteczek oraz niewesoło dla Telefonu, który po powrocie z serwisu nie posiada już wcześniejszych funkcji, aplikacji ani gwarancji. Co więcej – rodzice kupili dziewczynce tablet, pojawienia się którego z ekscytacją wyczekują pozostałe przedmioty (bynajmniej nieokazujące choremu empatii). Perypetie przedmiotów są związane z wydarzeniami z życia dziewczynki, o których dowiadujemy się z relacji obiektów.

 • PRZESŁANIE

  Sztuka, wykorzystując autentyczny i współczesny język młodzieżowy, opowiada o relacjach w grupie rówieśniczej – od tych pięknych jak miłość, przyjaźń i zdolność do poświęceń, po trudne związane z brakiem lojalności i egoizmem. Autorka zwraca również uwagę na skutki częstego i bezkrytycznego używania telefonu, który dając poczucie bliskich relacji z wirtualnymi znajomymi jednocześnie może destrukcyjnie wpływać na relacje z bliskim, realnym otoczeniem.

 • Źródło pochodzenia tekstu

  zgłoszony do Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2016

 • nagrody i wyróżnienia

  wyróżniony w ww. Konkursie

 • Lokalizacja

  Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz 40. numer Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży (2016 r.), nakład wyczerpany

Powrót do góry strony